مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 6910 -تاریخ انتشار : یکشنبه 17 آبان 1394 -ساعت : 12:48

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مجلس جوان بهتر است یا مجلس پیر؟!

یوسفیان ملا؛ یوسف‌نژاد و دامادی در گفت‌وگو با مازندمجلس/

مجلس جوان بهتر است یا مجلس پیر؟!

اختصاصی مازندمجلس: یوسفیان ملا: دولت و ستادهای اجرایی کشور به دلیل نوع فعالیتی که دارند نیاز است از نیروی جوان استفاده کنند ولی در مجلس نیروهای با تجربه کارایی بیشتری دارند/ یوسف نژاد: نمایندگان جوان هم می‌توانند در صورت دارا بودن قابلیت‌های ذکر شده در مجلس حضور یابند و حتی از تجارب بزرگان، برای رشد خود و جامعه استفاده کنند اما بهترین سن برای حضور در مجلس بین 40 تا 55 است/ دامادی: قطعا تجربه و اطلاعات امروزم را 7 سال پیش نداشتم و این تجربه فقط مال خودم نیست بلکه برای نظام است و قطعا بهتر می‌توانم در آینده به کشورم خدمت کنم

اختصاصی مازند مجلس : از آنجا که فعالیت در مجلس شورای اسلامی در آینده و بهبود وضعیت کشور، بسیار تاثیرگذار است و نمایندگان مجلس معمولا در حوزه‌های مختلف کشور، استان، حوزه انتخابیه صاحب‌نظر و فعال می‌باشند و همچنین براساس اصل 67 قانون اساسی و سوگند نمایندگان مبنی بر انجام صحیح وظایف خود، به نظر می‌رسد کار نمایندگی، توان و انرژی و حوصله زیادی می‌طلبد. با این تفاسیر اگر نگاهی به میانگین سنی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره‌های مختلف بیندازیم، می‌بینیم هر چه جلوتر می‌رویم میانگین سنی نمایندگان رو به افزایش است به گونه‌ای که مجلس نهم با میانگین سنی 51 سال، پیرترین مجلس ایران در دوره‌های مختلف است این در حالی است که پیش از این دوره ، مجلس هشتم با میانگین تقریبا 49 سال این عنوان را در اختیار داشت. لازم به ذکر است مجلس دوم با میانگین سنی 39 سال و اندی، جوان‌ترین مجلس ایران محسوب می‌شود.  

حال این سوال مطرح می‌شود چرا هرچه جلو‌تر می‌رویم میانگین سنی مجلس ایران پیرتر می‌شود؟ آیا اعتماد جامعه به نمایندگان جوان کاهش یافته یا شرایط برای داوطلبان جوان محدود شده؟ و اینکه در حالت کلی، چه اتفاقی افتاد که هرچه از انقلاب می‌گذرد کمتر به جوانان میدان داده می‌شود در حالی که جوانان چه در دوره انقلاب چه در جنگ تحمیلی و حوادث پس از آن همواره از تاثیرگذارترین اقشار بودند. برای پاسخ به این پرسش‌ها و اینکه چگونه مجلسی، می‌تواند مجلس ایده‌آل باشد به سراغ سه تن از صاحبنطران این حوزه رفتیم و نظر آنها را جویا شدیم که از نظرتان می‌گذرد.

 

 

دیدگاه اول: مجلس پیر

عزت‌ا... یوسفیان‌ملا، با سابقه 3 دوره نمایندگی مجلس و 64 سال سن، معتقد است هرچه سن مجلس بالاتر باشد نشان از تجربه و پختگی آن مجلس است به مصداق این بیت حافظ:  

بی پیر مرو به زندگانی/ هرچند سکندر زمانی

 

یوسفیان‌ملا: مجلس با میانگین سنی بالا، بهترین و عالی‌ترین نوع مجلس است

یوسفیان‌ملا در گفتگوی اختصاصی با مازندمجلس، اظهار کرد: هرچه سن مجلس بالاتر باشد نشان از پختگی و تجربه بالای نمایندگان است و این بهترین وعالی‌ترین نوع مجلس است چون مجلس نهادی است که نیاز به فعالیت بدنی و کار جسمی ندارد و از پروژه‌ها و ماموریت‌ها نیز خبری نیست بنابراین نیاز به افراد باتجربه دارد.

وی افزود: دولت و ستادهای اجرایی کشور به دلیل نوع فعالیتی که دارند نیاز است از نیروی جوان استفاده کنند ولی در مجلس نیروهای با تجربه کارایی بیشتری دارند.

مازند مجلس- پایگاه خبری مجلس مازندران

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس جوان معمولا عقب افتاده است، تصریح کرد: مجلس جوان از وظایف وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف، اطلاعات کافی و جامع ندارد و این می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

یوسفیان‌ملا، با اشاره به میانگین سنی بالای مجلس نهم بیان کرد: این نشان از تجربه بالای نمایندگان فعلی است نزدیک به 10 نماینده این مجلس قبلا وزیر بودند، ده‌ها استاندار در مجلس فعلی حضور دارند که نشان از تجربه اجرایی آنها است.

وی، با بیان اینکه طبق قانون مجلس، افراد بالای 75 سال و زیر 35 نمی‌توانند در مجلس حضور یابند، گفت: به نظر من تا هفتاد و پنج سالگی سن خوبی برای حضور در مجلس است که در قانون آمده است و در دنیا نیز معمول است که افراد باتجربه در مجلس حضور دارند.

 

دیدگاه دوم: مجلس میانسال

علی اصغر یوسف‌نژاد در آستانه 55 سالگی که سابقه 2 دوره نمایندگی مجلس و معاونت وزیر دارد معتقد است نیاز جامعه امروز این است که مجلس ما نه آنقدر جوان باشد که تجربه‌ی کافی برای قانونگذاری و نظارت نداشته باشد و نه آنقدر پیر باشد که انگیزه و انرژی کافی برای فعالیت نداشته باشد بلکه مجلسی که هم تجربه و پختگی، و هم انگیزه و انرژی را با هم دارا باشد. به مصداق این بیت صائب تبریزی:

قوتی هرگز ندارد تیر، بی زور کمان/ همت پیران، جوانان را به منزل می‌برد

 

یوسف‌نژاد: مجلس ایران، به تجربه و پختگی در کنار انگیزه و انرژی نیازمند است

یوسف‌نژاد در گفتگوی اختصاصی با مازندمجلس، اظهار کرد: اگر تنها میانگین سنی را ملاک قرار دهیم نمی‌توانیم راجع به خوب یا بد، مفید بودن یا نبودن یک مجلس قضاوت کنیم فاکتورهای دیگری مثل تحصیلات، تجربه، سابقه مدیریتی، همچنین قابلیت‌های شخصی، در کنار سن، انرژی جوانی و تجربه کافی نیز ملاک است.

مازند مجلس- پایگاه خبری مجلس مازندران

وی علت کاهش حضور جوانان در مجلس را تغییر کردن قانون و بالا رفتن سن و میزان تحصیلات دانست و گفت: حداقل تحصیلات برای نمایندگی مجلس، کارشناسی ارشد یا کارشناسی همراه با 5 سال سابقه کار اجرایی است که پیش از این سواد خواندن و نوشتن بدون شرط سابقه اجرایی ملاک بود.

نماینده سابق مردم ساری در مجلس، تصریح کرد: نمایندگان جوان هم می‌توانند در صورت دارا بودن قابلیت‌های ذکر شده در مجلس حضور یابند و حتی از تجارب بزرگان، برای رشد خود و جامعه استفاده کنند اما بهترین سن برای حضور در مجلس بین 40 تا 55 است.

یوسف‌نژاد، اضافه کرد: مجلس مجموعه‌ای فکری، فرهنگی و کارشناسی است و طبیعتا ارزیابی افراد باید بیشتر بر مبنای توانایی‌های مدیریتی، تجربی، تحصیلات، سوابق اجرایی و... باشد.

 

 

دیدگاه سوم: مجلس جوان

محمد دامادی جوان 35 ساله مجلس ایران، برخلاف آقای یوسفیان‌ملا معتقد است با توجه به انبوه نیروی تحصیلکرده و کارآمد جوان، مجلس و دولت کهنسال ایران، نیازمند حضور پررنگ‌تر جوانان است به مصداق این بیت نظامی:

چهار است سرمایه‌ی زندگانی/ جوانی، جوانی، جوانی، جوانی

 

دامادی: مجلس و دولت، نیازمند افزایش حضور جوانان است

محمد دامادی، در گفتگوی اختصاصی با مازندمجلس دراین باره اظهار کرد: اینکه سن مجلس ایران روز به روز بالاتر می‌رود واقعا چیز خوبی نیست و نشان می‌دهد در پرورش نیروی انسانی خوب عمل نکردیم و آنهایی که در اوایل انقلاب نردبانی را بالا بردند بجای آنکه نردبان را بگذارند تا جوانان و نسل‌های بعدی هم از آن بالا روند، نردبان را با خود بردند.

وی با بیان اینکه کاش به جوانان فرصت می‌دادند تا درعرصه‌های کلان کشور (مجلس و دولت) حضور فعال‌تری داشته باشند، افزود: در حال حاضر افرادی با 70 سال یا 75 سال سن در مجلس، کابینه دولت و... حضور دارند و این نشان می‌دهد که هنوز نتوانستیم در عرصه مدیریتی به جوانان اعتماد کنیم و این ضعف بزرگی است.

مازند مجلس- پایگاه خبری مجلس مازندران

نماینده مردم ساری در بهارستان، با اظهار اینکه خودم یک نماینده جوان هستم و در حال حاضر با 7 سال سابقه مدیریتی (شورا و مجلس)، فقط حدود 35 سال سن دارم، تصریح کرد: قطعا تجربه و اطلاعات امروزم را 7 سال پیش نداشتم و این تجربه فقط مال خودم نیست بلکه برای نظام است و قطعا بهتر می‌توانم در آینده به کشورم خدمت کنم.

دامادی، با بیان اینکه جامعه به جوانان اعتماد دارد و به آنها میدان می‌دهد، گفت: این دولتمردان ما بودند که عرصه‌های مدیریتی را چندان به جوانان نسپردند و منجر به حضور کمرنگ آنها در مجلس و دولت شده است.

وی، افزود: این مردم بودند که بالاترین رای تاریخ ساری را به دامادی جوان دادند، در شورای شهرهم می‌بینیم مردم، بیشتر به جوانان میدان دادند که نتیجه آن انتخاب شهردار جوان بوده که منجر به تحول در ساری شده است.

نماینده مردم ساری در بهارستان، با بیان اینکه همه شهرهای ایران می‌توانند از تجربه ساری استفاده کنند و به جوانان میدان دهند، اظهار کرد: به عقیده‌ی بیش از 85 درصد مردم، عملکرد مدیران جوان در ساری مثبت بوده البته این را نیز باید بپذیریم که ایراداتی نیز وجود دارد اما به نسبت جوانی آنها، عملکرد آنها راضی کننده است.  

 

تو خود دانی اگر زیرک و عاقل باشی

در پایان، و پس از ارائه 3 دیدگاه مختلف و متفاوت، قضاوت اینکه با توجه به شرایط فعلی کشور، کدام دیدگاه پاسخگوی جامعه هست را به مخاطبان این پایگاه خبری تحلیلی، واگذار می‌کنیم و گزارش فوق را با این بیت حافظ به پایان می‌بریم:

من نگویم که کنون با که نشین و چه بنوش/ که تو خود دانی اگر زیرک و عاقل باشی...  

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : علی اصغر یوسف نژاد - عزت الله یوسفیان ملا - محمد دامادی - مجلس پیر - مجلس جوان -

نظرات کاربران در مورد : مجلس جوان بهتر است یا مجلس پیر؟!
  • سارویپاسخ0سه شنبه 19 آبان 1394

    فقط جناب آقای امیری . مرد توانمند ،خوش سیما و چهره ملی

نظر شما در مورد : مجلس جوان بهتر است یا مجلس پیر؟!

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها