مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 83594 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 03 شهریور 1395 -ساعت : 11:36

چاپ به اشتراگ گذاشتن
دست رد بر سینه‌ی توافق!

دست رد بر سینه‌ی توافق!

اختصاصی مازندمجلس: نویسنده معتقد است برای کشوری مثل ایران که تصمیمات اقتصادی تابعی از سیاست‌های دولتی است و کشور دچار اقتصادی سیاست زده است، اجماع سیاسی در بین سیاستگذاران و منتقدان متقدم بر تصمیمات کارشناسی و عقل گرایی است

اختصاصی مازندمجلس: محسن بالویی*-  پس از وضع تحریم‌های بی سابقه‌ی بین المللی به بهانه‌ی ماهیت برنامه‌ی هسته‌ای ایران، اقتصاد کشور دچار مشکلات جدی در حوزه‌هایی از قبیل: فعالیت شرکت‌های خارجی در کشور، نقل و انتقالات بانکی و فروش نفت و چگونگی استرداد پول آن شد.

بعد از توافق تاریخی میان ایران و گروه1+5 و لغو تحریم‌های هسته‌ای، پیش بینی‌ها حاکی از گشایش گره کورمسائل بانکی و تعامل با شرکت‌های خارجی بود اما با گذشت بیش از 6 ماه از برنامه جامع اقدام مشترک، چرا نتوانستیم حتی به یک قرارداد پیرامون  نفت و پتروشیمی دست پیدا کنیم؟!

آیا اساسا نیازی به توافق و جذب سرمایه گذار خارجی نداریم که چنین منفعلانه نظاره‌گر این روند کند، در جهت نیل به یک توافق هستیم  و یا ریشه‌ی این مسئله را باید در جای دیگری جستجو کرد؟

آیا خود توانایی و استطاعت  افزایش برداشت از میادین نفتی و گسترش این میادین و در نتیجه افزایش اشتغال را خواهیم داشت؟!

و از طرفی چرا بعضا افرادی  صاحب نظر در اقتصاد کشور، جذب سرمایه گذار خارجی  و کسب تکنولوژی نوین را نوشدارویی برای رهایی اقتصاد ایران از معضل  رکود می‌دانند؟

علت این عدم توافق را باید در اقتصاد ایران جستجو کرد و یا وجوه دیگری موجودند که این ناتوانی معلول آن شرایط است؟!

نویسنده معتقد است برای کشوری مثل ایران که تصمیمات اقتصادی تابعی از سیاست‌های دولتی است و کشور دچار اقتصادی سیاست زده است، اجماع سیاسی در بین سیاستگذاران و منتقدان متقدم بر تصمیمات  کارشناسی و عقل گرایی است.

علی رغم  میل باطنی نیروی دولتی، روزها می‌گذرد اما از مهم‌ترین اهداف مورد پیش بینی دستاورد برجام یعنی جذب سرمایه گذار خارجی و کسب فناوری نوین، تنها چیزی که این روزها به چشم می‌خورد، سرابی بیش نیست!

و در این میان عدم اجماع سیاسی مهم ترین عامل در کم فروغ شدن چراغ توافق می‌باشد. درزمانی  که از ضرر سنگین حتی تاخیر یک روزه در رسیدن به یک توافق سخن گفته می‌شود و بعضا صاحب نظرانی که از منافع اقتصادی یک توافق هر چند نامطلوب  در مقایسه با عدم توافق سخن می‌گویند، این معضل  عدم اجماع است که در میدان یکه تازی می‌کند.

حتی اگر چنانچه  در روزهای آتی  شاهد برقراری توافقی در حوزه‌ی نفتی باشیم، معضل  ناتوانی در رسیدن به یک اجماع واحد  بین تصمیم گیران دولتی و نیروهای منتقد، اساسا یک مشکل جدی است.

حول تامل و تفکر در ناکامی جذب سرمایه گذار خارجی تا کنون، این ضرب المثل به وضوح مصداق پیدا می‌کند که ازکوزه همان برون تراود که در اوست!

ما تا زمانی که نتوانیم بین نیروهای موافق و منتقد توافق جذب سرمایه گذار به یک جمع بندی و اجماع برسیم یقینا نخواهیم توانست به توافقی پایدار دست یابیم و همین قضیه و معضل در نرسیدن به توسعه‌ی اقتصادی نیز مصداق پیدا می‌کند که پس از پشت سر گذاشتن 5 برنامه‌ی توسعه ما هنوز نتوانستیم حتی به توسعه‌ی اقتصادی نزدیک شویم!

وزیر امور خارجه‌ی سوییس در واکنش به این پرسش که شما چگونه کشورتان را اداره می‌کنید، اینگونه پاسخ می‌دهند: انگار وزارت خارجه‌شان روی یک اتوپایلت است و کار به صورت اتوماتیک انجام می‌شود، همانطور که خلبانان در کاکپیت می‌نشینند، با هم قهوه می‌خورند و صحبت می‌کنند، هواپیما خودش در حال حرکت است. ما هم اینگونه کشورمان را مدیریت می‌کنیم و اگر مشکلی بوجود اید با اجماع ملی که داریم این مشکل را از میان بر می‌داریم. متاسفانه ما در کشورمان نه تنها فاقد این نوع اجماع در سطح ملی هستیم، بلکه در لایه دولتی و حاکمیتی خود نیز نتوانستیم پیرامون موضوعات مختلف به اجماع برسیم که این خود معضلی است به مراتب بد تر!

مسئله این جا است که ما تا زمانی که نتوانیم بین جناح‌های سیاسی کشور و صاحب نظران و متفکران و تصمیم گیران کشور خود، حول موضوعاتی از قبیل چگونگی اداره‌ی اقتصاد کشور، سیاست خارجه، روابط بین الملل و چگونگی تعامل با جامعه‌ی جهانی  به یک اجماع برسیم، باید گزاره‌ی توسعه یافتگی را نیز به همان نسبت به فراموشی بسپاریم زیرا تحقق توسعه‌ی اقتصادی در درجه ی اول به یک بستر مستعد سیاسی  نیازمند می‌باشد.

* دانشجوی اقتصاد دانشگاه مازندرانلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : دست رد بر سینه‌ی توافق!

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها