مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 6971 -تاریخ انتشار : دوشنبه 18 آبان 1394 -ساعت : 17:22

چاپ به اشتراگ گذاشتن
از خودگذشتگی سیاسی در حوزه مشاهده نمی‌شود/ اقداماتی که برای نکا انجام شد رضایت‌بخش نبود

باقری در گفتگوی اختصاصی با مازندمجلس:

از خودگذشتگی سیاسی در حوزه مشاهده نمی‌شود/ اقداماتی که برای نکا انجام شد رضایت‌بخش نبود

اختصاصی مازندمجلس: اصلاح‌طلبان حوزه شرق، مشکلی که دارند این است که از خود گذشتگی ندارند اگر واقعا هدفشان خدمت است به توافق و اجماع می‌رسند. اینکه برخی چهره‌ها در حوزه شرق، تکراری هستند نمی‌تواند چیزی منفی محسوب شود بلکه می‌توان در کنار جوان‌گرایی از تجربه و اندوخته آنها استفاده کرد و حتی به جوانان آموزش دهیم که از بزرگان استفاده کنند و کسانی هم که مورد مقبولیت مردم نیستند بهتر است خودشان کنار روند و وقت مردم را نگیرند و یک شهر یا یک حوزه به اختلاف نکشانند

اختصاصی مازند مجلس : محمدعلی باقری رئیس شورای شهرستان نکا با حضور در دفتر مازندمجلس پیرامون شهرستان نکا و حوزه انتخابیه بهشهر، نکا و گلوگاه پیرامون  آخرین اتفاقات منطقه و وقایع سیاسی استان گفت‌وگویی با این پایگاه خبری انجام داد. وی همچنین با تبریک و حمایت از انتصاب مهرداد ابراهیمی به عنوان مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری مازندران، این اتفاق را به فال نیک گرفت.

باقری در حال حاضر دانشجوی دکتری در کشور مالزی هست و سابقه بیش از 20 سال فعالیت در حوزه آموزش و پرورش را دارد و همواره خود را معلم می‌داند.

باقری در کنار معلمی در حوزه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نیز فعالیت داشت. در ابتدای خدمتش حدود 4 سال بعنوان مسئول بازرسی آموزش و پرورش نکا خدمت کرد و پس از آن بعنوان رئیس سازمان دانش‌آموزی به فعالیت خود ادامه داد. در کنار اینها در حوزه ورزش نیز بعنوان رئیس هیات‌های ورزشی و عضو مجامع هیات‌های استان خدمت کرد که البته این فعالیت‌ها هنوز ادامه دارد.

از فعالیت‌های سیاسی وی می‌توان به حضور در دوره چهارم شورای اسلامی شهر نکا و سپس به مدت 3 سال نمایندگی شورای شهرستان و مسئول این شورا اشاره کرد.

در حوزه علمی هم سابقه چند سال تدریس در دانشگاه دارد و چندین کتاب در زمینه علمی، فرهنگی و اجتماعی مخصوصا روانشناسی تالیف کرد.

 

عملکرد نماینده فعلی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نماینده مجلس بر اساس قانون اساسی وظایفی برعهده دارد اما بر اساس اصل 67 قانون اساسی نمایندگان سوگند یاد می‌کنند که خود را در برابر مردم و خدا مسئول بدانند و در 2 حوزه قانونگذاری و نظارت فعالیت کنند و به بهبود اوضاع جامعه کمک کنند. نماینده با اطلاعاتی که دارد و در کمیسیونی که فعالیت می‌کند یقینا می‌تواند در مسائل کلان کشور و حتی روابط خارجی تاثیرگذار باشد این یک امرکلی برای کل کشور است. اما در مسائل جزئی و فردی، در بحث قانونگذاری، بنده خودم نامه‌ای به رئیس‌جمهور به عنوان مسئول شورای شهرستان در 16 بند مشکلات شهرستان نکا را نوشتم که فکر می‌کنم برای اولین بار بود که نماینده شورای شهر بومی این منطقه، به رئیس‌جمهور نامه نوشته باشد و در سفر آقای نوبخت به مازندران و حتی سفر آقای روحانی مجددا نامه‌ای ارائه دادم و بحث منطقه آزاد تجاری بندر امیرآباد را یکی از خواسته‌های مهم و اساسی مردم عنوان کردم و موارد دیگر از جمله پل ورودی نکا که هنوز اقدام خاصی برای آن انجام نشده است. چند جای دیگر نیز این مساله را عنوان کردم که برنامه‌ای اتخاذ کنند تا دهه فجر این پل افتتاح شود یا سد گلورد که از اول انقلاب تاکنون بیش از 20 سال است که هنوز به اتمام نرسید.

اگر نماینده حوزه ما هر کسی که باشد فعال باشد می‌تواند در حوزه ملی اقدامات خوبی انجام دهد. نماینده فعلی، عملکردی که خود اعلام می‌کند چیزهای خوبی را مطرح می‌کند اما درعمل آنگونه که می‌گوید نیست مثلا قرار بود تا دهه فجر سال گذشته سد گلورد و پل ورودی شهر افتتاح شود. در حوزه درمان قرار بود برای بیمارستان آلوکنده کارهایی انجام شود که همه اینها نیمه‌کاره مونده. حالا در مجموع و در قانونگذاری و... نماینده ما طبق نامه نگاری‌هایی که انجام دادند در عزل و نصب و موارد دیگر فعال بوده مثلا به خاطر عزل یک مدیر، وزیر را به مجلس فرا می‌خواند پس می‌تواند برای سد گلورد، برای جاده  نیز وزیر نیرو و وزیر راه وشهرسازی را به مجلس بیاورد نیاز است که نماینده در همه حوزه‌ها فعالیت کند. در مجموع اقداماتی که برای نکا انجام شد رضایت‌بخش نبود و ما راضی نیستیم البته ممکن است برای بهشهر و گلوگاه اقدامات مثبتی انجام شده باشد اما برای نکا نه.  اخیرا یک مصوبه‌ای در شورای شهر داشیم برای اختصاص تاسیس کلینیک طوبی در نکا زمینی را شورا با همه مشکلات قانونی که داشتیم زمینی را دراختیار علوم پزشکی و بهداشت قرار دادیم تا کلینیک طوبی در نکا افتتاح شود و انتظار داریم نماینده مجلس، فرماندار و رئیس علوم پزشکی مثل پروژه‌های دیگر رفتار نکنند و در انجام آن با سرعت و دقت عمل کنند.

همکاری نماینده فعلی با شورا چگونه بوده است:

ما دو سه جلسه مشترک با آقای نماینده داشتیم وی در جاهای مختلف شورای را زیر سوال بردند ما هم پاسخ دادیم. درباره کشتارگاه نکا قول‌هایی داد که انجام نشد و کشتارگاه همچنان مجهول‌الهویت است درباره کمپوست نکا، بهشهرو گلوگاه با اینکه می‌گویند در سفر رئیس‌جمهور افتتاح شده اما هنوز چنین اتفاقی نیفتاده و جمع‌آوری زباله هنوز به شکل سنتی انجام می‌شود. نشست‌هایی در این زمینه داشتیم ولی بازخوردی مشاهده نشده امیدواریم در این مدت باقیمانده قول‌های داده شده عملی شود.

شهرستان نکا در دولت جدید شاهد فعالیت 2 فرماندار بوده این تغییر مدیریت در نکا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عرض کنم شورا بعنوان نماینده مردم از نظر قانون اساسی نیز باید در تغییرات مدیریت شهری صاحب‌نظر باشند و انتظار می‌رود از کل مجموعه اجرایی کشور که از نمایندگان مردم مشورت بگیرند. متاسفانه بدون اطلاع و مشورت شورا عزل و نصب‌ها انجام می‌شود. ما مدیری می‌خواهیم که در کنار بومی بودن، توانمند، شایسته و با برنامه باشد و نباید منافع شخصی و گروهی و جناحی را لحاظ کنیم تا با آینده این شهر که دارای، شهدا، سرداران و علمای فراوان است، بازی نشود. البته آقای یونسی در جلسه شورای اداری اعلام کرد که ما نمی‌خواستیم این تغییر اعمال شود اما به دلایلی از جمله مشکل مدرک تحصیلی، حکم فرماندارقبلی توسط وزارت کشور تایید نشد و ما مجبور به تغییر شدیم ولی ای کاش از ابتدا با بررسی و دقت بیشتری این انتخاب‌ها صورت گیرد. فرماندار فعلی با توجه به سابقه‌ای که دارد امیدواریم استانداری و وزارت کشور دیگر اشتباهات قبلی را تکرار نکنند و بعد از هشت- نه ماه از کار فرماندار تازه، متوجه عدم صلاحیت وی شوند و اگر این موضوع تکرار شود واقعا جای تاسف دارد و جای هیچ دفاعی ندارد و من بعنوان نماینده مردم اعلام می‌کنم که این ظلم بزرگی درحق مردم است که اگر بخواهد چنین کاری انجام دهد.

    مهمترین معضلات نکا چیست:

برخی موارد را ذکر کردم علاوه بر سد گلورد و منطقه آزاد تجاری، بیمارستان نکا هست که میلیاردها تومان هزینه شده مردم بهر امیدی زمین اهدا کردند ستون‌های بیمارستان برپا شده ولی در ادامه به حال خود رها شده و الان به خرابه تبدیل شده. ابتدا به وزارت بهداشت واگذار شده بود در ادامه، برخی نمایندگان ادوار آن را به پیام‌نور واگذار کردند و برای بازگشت دوباره به وزارت بهداشت، پیام‌نور چندین میلیارد تقاضا کرده تا امتیاز آن را واگذار کند وزارت بهداشت هم ظاهرا چنین پولی ندارد حالا تکلیف مردم چیست اگر یک درمانگاه داخلی و بیمارستان امام حسین (ع) که جدیدا احداث شده، وجود نداشت مشکلات و بیماری‌هایی که شب و نیمه شب برای مردم اتفاق می‌افتاد را چاره‌ای جز سفر به ساری، بابل، یا تهران ندارند که به این شهرها برای درمان مراجعه کنند. اگر مشورت و همدلی باشد دیگر این همه پروژه نیمه‌تمام در شهر باقی نمی‌ماند.  سد گلورد را وزیر نیرو قول داده تا نهایتا 7 ماه دیگر افتتاح شود که ما امیدواریم این دفعه واقعا افتتاح شود و دردولت تدبیر و امید، امیدی در جامعه ایجاد شود چون یکی از مشکلات ما در شهرستان نکا کمبود آب است که همچنان ادامه دارد و حتی سیستم لوله‌کشی آب و آب فاضلاب شهر، قدیمی و پوسیده است و علیرغم قول مسئولان، اقدامی انجام نشده. در حوزه دریا، یک وجب دریا به نام نکا نداریم انقدری که داریم از بهشهر اجاره می‌کنیم، آیا می‌شود یک شهر ساحلی یک وجب دریا از خودش نداشته باشد و حتی برای نگاه کردن آب دریا باید پول بدهد! کجای دنیا اینگونه است؟ ساحل نکا را دستگاه‌های دولتی گرفتند برای خود پلاژ و اردوگاه زدند و استفاده می‌کنند ولی مردم باید از پلاژهای اجاره‌ای بهشهر استفاده کنند و این واقعا جای تاسف دارد که مسئولین خود را به خواب زده‌اند و به فکر مردم نیستند.

موضوع بعدی، طرح جنگلی ما، آب‌معدنی قرمرض معروف و بین‌المللی است ولی متاسفانه هنوز مالکیت آن مال شهرداری نکا نیست در اختیار منابع طبیعی قرار دارد که از مدیران مربوطه می‌خواهیم مدیریت آن را به شهرداری واگذار کنند تا اقدامات لازم برای ساماندهی آن انجام شود. در حوزه علمی، یک دانشگاه مستقل دولتی در نکا نداریم. در حوزه زیباسازی و مبلمان شهری هم مشکلاتی وجود دارد. در حوزه‌ ورزش علیرغم کسب مدال‌های آسیایی و بین‌المللی حتی امکانات ساده و جزیی در اختیار ورزشکاران و جوانان ما مثل خانه تکواندو یا رزمی یا فوتبال و... قرار ندارد. یکی از مشکلات دیگر ما این است که در نکا کارخانه سیمان داریم اما اسم آن کارخانه سیمان مازندران است بارها اعلام کردیم وقتی دود و بیماریهای ناشی از آن را تحمل می‌کنیم نامش را به نکا تغییر دهند اما نشد یا کارخانه چوب در نکا داریم اما نام آن کارخانه چوب ساری هست. یکی از مشکلات دیگر ما این است که آمدند تجمیع عوارض کردند یعنی تمام عوارض کارخانجات را گرفتند و با اینکه تمام گرفتاری و آلایندگی و بیماری برای مردم نکاست پول آن به استان و خزانه ملی واگذار می‌شود و شاید درصدی را به مردم نکا برگردانند و این ظلم بزرگی در حق مردم است. طرح حق سلامت شهروندی هم هنوز به جایی نرسیده و نتیجه آن معلوم نیست. با توجه به همه اینها، نماینده آینده باید انتظارات مردم نکا را سرلوحه کار خود قرار دهد.

مهمترین شاخص‌ها برای نمایندگان مجلس چیست؟

مجلس جایگاه مهمی است نماینده می‌تواند به رئیس‌جمهور رای عدم کفایت سیاسی دهد می‌تواند از وی و وزیرانش سوال کند و وزیران را استیضاح کند حتی در امور قضایی دخالت کند و... پس این جایگاه بسیار مهم است و مردم باید در انتخاب افراد دقت کنند و در جوسیاسی – احساسی قرار نگیرند. فعالان و نخبگان و صاحب‌نظران وارد میدان شوند و مردم را آگاه‌تر کنند هنوز حرف علما و روحانیون در این حوزه تاثیر فراوانی در انتخاب نماینده دارد آنها نیز می‌توانند در این امر تاثیرگذار باشند. به نظر من، نماینده باید پاسداری از نظام و انقلاب را سرلوحه خود قرار دهد و در کنار اینها نماینده باید خلاق باشد تولید فکر کند تولید علم کند نه اینکه فقط در مجلس اعلام موافقت و مخالفت کند و رای دهد. نماینده باید امانتدار رای مردم باشد که حق‌الناس است و امنیت، رفاه، آسایش آنها را با همکاری دولت، حفظ و مهیا کند همچنین خدمت به مردم را سرلوحه کار خود قرار دهد.   

وضعیت اصولگرایان و اصلاح‌طلبان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آنچه تا الان اعلام شد اصولگرایان و اصلاح‌طلبان تعدد کاندیدا دارند و در هر جریانی 4 یا 5 نامزد در حال فعالیت هستند. اصلاح‌طلبان اگر به اجماع کلی نرسند یقینا مثل دوره‌های قبل این اصولگرایان هستند که پیروز انتخابات می‌شوند در شرق مازندران رای اصلاح‌طلبان بیشتر از اصولگرایان است اما به علت تعدد کاندیدایی که دارند کرسی را از دست می‌دهند معمولا اصولگرایان در دوره‌های مختلف یک کاندیدا معرفی می‌کنند و از همین شکاف اصلاح‌طلبان استفاده می‌کنند و کرسی مجلس شرق استان را از آن خود می‌کنند. تحلیل بنده این است اگر اصلاح‌طلبان به اجماع برسند پیروز خواهند شد.

رفتار اصلاح‌طلبان شرق استان را از نگاه آسیب‌شناسانه بیان کنید:

اصلاح‌طلبان حوزه شرق، مشکلی که دارند این است که از خود گذشتگی ندارند اگر واقعا هدفشان خدمت است به توافق و اجماع می‌رسند. اینکه برخی چهره‌ها در حوزه شرق، تکراری هستند نمی‌تواند چیزی منفی محسوب شود بلکه می‌توان در کنار جوان‌گرایی از تجربه و اندوخته آنها استفاده کرد و حتی به جوانان آموزش دهیم که از بزرگان استفاده کنند و کسانی هم که مورد مقبولیت مردم نیستند بهتر است خودشان کنار روند و وقت مردم را نگیرند و یک شهر یا یک حوزه به اختلاف نکشانند. درباره این حوزه تا آنجا که ما در جریان هستیم و از مردم می‌شنویم این است که مردم دنبال تغییر و دگرگونی هستند بخاطر اینکه خدمات بیشتری برای حوزه انجام شود بنابراین دنبال افرادی همسو با دولت هستند مردم دنبال کسی هستند که با دولت تعامل داشته باشد و بتواند جذب اعتبار کند و بتواند بزرگترین معضل ما اشتغال را حل کند جوانان نکا بیکارند ولی در کارخانه‌های نکا غیرنکایی‌ها مشغول کارند نماینده ای باید وارد این عرصه شود که این مشکلات و سایر معضلات حوزه را بهبود بخشد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : محمدعلی باقری - حوزه انتخابیه بهشهر -

مطالب مرتبط با : از خودگذشتگی سیاسی در حوزه مشاهده نمی‌شود/ اقداماتی که برای نکا انجام شد رضایت‌بخش نبود
نظرات کاربران در مورد : از خودگذشتگی سیاسی در حوزه مشاهده نمی‌شود/ اقداماتی که برای نکا انجام شد رضایت‌بخش نبود
 • روشنفکرپاسخ0سه شنبه 19 آبان 1394

  تا حالا ندیده بودم نماینده ای اینقدر شفاف صحبت کرده باشد
  درود بر انسان ازاد اندیش شرق مازندران دکتر باقری

 • قاسم پاسخ0سه شنبه 19 آبان 1394

  با سلام خدمت آقای دکتر باقری که مطالب بسیار شیوا و مستدلی ارایه نمودید مخصوصا این مطلب که جای بسی تامل است : ............ می‌توان در کنار جوان‌گرایی از تجربه و اندوخته آنها استفاده کرد و حتی به جوانان آموزش دهیم که از بزرگان استفاده کنند و کسانی هم که مورد مقبولیت مردم نیستند بهتر است خودشان کنار روند و وقت مردم را نگیرند و یک شهر یا یک حوزه به اختلاف نکشانند. خداوند به شما و خانواده محترم سلامتی عنایت فرماید.

 • دانشجوپاسخ0چهار شنبه 20 آبان 1394

  واقعا حرف دل ما رو زدید دکتر اگه اونها عاشق خدمت هستند یک نفر را میتوانند حمایت کنند تا ما بتوانیم در منطقه ازش استفاده کنیم دکتر باقری انصافا تحلیل کارشناسانه ای داشتید امیدواریم دوستان تجدید نظر کنند

 • سید شریفا ابراهیم نژادپاسخ0چهار شنبه 20 آبان 1394

  با عرض سلام از اینکه اقای دکتر باقری بصورت شفاف خیلی از مشکلات شهرستان نکا را مطرح نمود قابل تقدیر است

 • فعال سیاسسپاسخ0چهار شنبه 04 آذر 1394

  نظرات دکتر باقری بسیار مهم و کار شناسانه بوده ودر محافل سیاسس و نخبه گان بررسی و استفاده می شود با تشکر از شما در صورت امکان از ایشون در ادامه حتما مصاحبه دیگری انجام دهید تا بیشتر در حوزه شرق استان و دیگر شهرها استفاده کار بردی شود

نظر شما در مورد : از خودگذشتگی سیاسی در حوزه مشاهده نمی‌شود/ اقداماتی که برای نکا انجام شد رضایت‌بخش نبود

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها