مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 84662 -تاریخ انتشار : شنبه 06 شهریور 1395 -ساعت : 09:12

چاپ به اشتراگ گذاشتن
جامعه‌ی بیمار و لباس سفید رسانه

جامعه‌ی بیمار و لباس سفید رسانه

اختصاصی مازندمجلس: نکته‌ی جالب اما تاکید بر تقدم پیشگیری بر درمان است. مساله‌ای که رسانه‌ها می‌توانند در آن نیز بسیار موثر باشند چه از حیث اطلاع رسانی به موقع و چه از حیث آموزش. اما شاید مهم‌ترین عنصر رسانه‌ها در یاری رسانی به جامعه‌ای سالم، عنصر نظارت آنان می‌باشد. چراکه رسانه‌ها می‌توانند سهم به سزایی در بهداشت سیاسی و سبک مدیریتی مدیران داشته باشند

اختصاصی مازندمجلس: رحمت عزیزی*- سلامتی به معنای صحت جسم و روان جامعه پیش نیازهایی دارد؛ از جمله سلامتِ هر آنچه که به جسم و جان تک تک شهروندان از غذا تا محیط زیست مرتبط می‌باشد. در آستانه‌ی روز پزشک پرسشی که مطرح است این است در کنار جامعه‌ی سلامت و لباس سفیدهای جامعه، رسانه‌ها به چه میزان می‌توانند در سلامت جامعه نقش آفرین باشند. جامعه‌ای که در آن بسیاری از یقه سفیدان حتی سلامت و زندگی شهروندان را فدای منافع مالی خود می‌نمایند و نگاه تجاری به حوزه‌ی سلامت دارند اما عده‌ای دیگر به واسطه‌ی رسالت شغلی خود لباس سفید به تن کرده و دغدغه‌ی سلامت شهروندان را دارند که در این بین رسانه نیز می‌تواند در کنار این قشر قرار گرفته و به سهم خود در ارتقای سلامت جامعه و فرد فرد شهروندان نقش آفرینی نماید.

رسانه هم به عنوان ابزار آموزش می‌تواند عنصر اثرگذار در این حوزه باشد و هم به عنوان ابزار اطلاع رسانی، مخاطرات سلامت را در معرض دید شهروندان قرار دهد. تاکید رسانه‌ها به مسئولیت فردی شهروندان نسبت به سلامت خود، مشارکت اجتماعی شهروندان در کاهش مخاطرات زیستی از جمله مواردی است که رسانه‌ها می‌توانند در آن نقش آفرینی نمایند. امروزه پس از جامعه‌ی پزشکی از رسانه‌ها به عنوان منابع ثانویه‌ی اطلاعات سلامت یاد می‌کنند که در کشورهای توسعه یافته وبسایت‌ها در صدر این منابع ثانویه قرار دارند. (Global Health Survey)

 نکته‌ی جالب اما تاکید بر تقدم پیشگیری بر درمان است. مساله‌ای که رسانه‌ها می‌توانند در آن نیز بسیار موثر باشند چه از حیث اطلاع رسانی به موقع و چه از حیث آموزش. اما شاید مهم‌ترین عنصر رسانه‌ها در یاری رسانی به جامعه‌ای سالم، عنصر نظارت آنان می‌باشد. چراکه رسانه‌ها می‌توانند سهم به سزایی در بهداشت سیاسی و سبک مدیریتی مدیران داشته باشند. این رسانه است که می‌تواند مانع از به حراج گذاشتن سلامت شهروندان و تجاری شدن حوزه‌ی سلامت گردد. البته اگر خود ابزار تبلیغاتی مواد غذایی غیر استاندارد نگردد. این رسانه است که می‌تواند با اطلاع رسانی مستمر با ایجاد کاهش تقاضا مانع از واردات محصولات کشاورزی ناسالم و فروش و توزیع آن گردد.

لذا در جهان امروز اطلاعات و ارتباطات، بهداشت، امید به زندگی و سلامت مهمترین مسائل انسانی می‌باشد، مجهز شدن جامعه سلامت به پتانسیل رسانه‌ها و نیز اطلاع مدیران رسانه از استراتژی‌های سلامت سیاستگذاران این عرصه سبب خواهد شد این دوقشر مکمل خود در ارتقاء سلامت جامعه گردند لذا باید در برنامه‌های مدیران سلامت تعامل جامعه سلامت و رسانه‌ها نیز گنجانده شود و از سویی در هفته خبرنگار نیز می‌شود مهمترین مسائل و چالش‌های جامعه به هریک از روزهای هفته خبرنگار اختصاص یافته و برای رفع مسائل از طریق پتانسیل رسانه‌ها اقداماتی صورت می‌گرفت.

* مدیر مسئول نشریه موثق


جامعه‌ی بیمار و لباس سفید رسانه


منبع : موثق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رحمت عزیزی - عزیزی رحمت - رحمت عزیزی 88 - رحمت عزیزی کرویق - رحمت عزیزی مازندران - رحمت عزیزی فعال سیاس - زندانی سیاسی - عزیزی مازندران - جامعه بیمار - رحمت عزیزی روزنامه ن - رحمت عزیزی مدیر مسئو -

نظر شما در مورد : جامعه‌ی بیمار و لباس سفید رسانه

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها