مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 7133 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 21 آبان 1394 -ساعت : 09:54

چاپ به اشتراگ گذاشتن
 تفاوت رفتاری نمایندگان مازنی با نمایندگان آذری و بختیاری

«فیتیله» با 5 دقیقه سوخت «پایتخت5» در راه است؛

تفاوت رفتاری نمایندگان مازنی با نمایندگان آذری و بختیاری

اختصاصی مازندمجلس: ما خواستار توقف یا تنبیه هیچ‌ یک از برنامه‌ها و هنرمندان این سرزمین نیستیم اما به لزوم احترام بر همه اقوام و اقشار جامعه تاکید می‌کنیم و به گفته دکتر اسلامی «بهتر بود در پایتخت از مشاوران فرهنگی مازندران -زبان شناسان، مورخان، جامعه شناسان و...- استفاده می‌شد و دغدغه عوامل آن فقط سرگرم کردن مردم نمی‌بود»

اختصاصی مازند مجلس :اگرچه حق صدا و سیما، تهیه کنندگان و کارگردانان رسانه ملی است که در قالب برنامه‌های شاد و مفرح، طنز یا جدی، مسائل، معضلات و مشکلات مختلف جامعه را به زبان و آداب و رسوم اقوام مختلف بیان کنند اما حق آنها نیست که به بهانه خنداندن و شادمانی مردم، موجب دلخوری، سرخوردگی یا تمسخر اقوام مختلف شوند چرا که برابر اصل 3 و اصل 19 قانون اساسی تمام اقوام مساوی هستند وهیچ قومی بر قوم دیگر برتری ندارد و همه قومیت‌ها و نژادها حق زندگی در کشور را دارند.

در ابتدای گزارش ذکر این نکته ضروری است که هدف ما از نگارش این گزارش، دامن زدن به اختلافات و بحث‌های قومی وقبیله‌ای نیست و ما برای سازندگان و هنرمندان جامعه، که زحمات فراوانی برای تهیه برنامه‌های خود جهت پرکردن اوقات فراغت، تربیت و آموزش فرزندان این سرزمین می‌کنند احترام قائلیم و خاطرات شیرین و ‌پیام‌های آموزنده‌ی فراوانی از آنها به خاطر داریم و اتفاقا به همین دلیل است که لغزش و اشتباه آنها که بیشتر غیرعمدی و اتفاقی است جامعه را متعجب و نگران می‌کند و موجب دلخوری‌های قومی و گروهی می‌شود.

 

آنچه گذشت:

در سال‌های اخیر، شاهد برنامه‌ها و سریال‌هایی بودیم که اگرچه بسیاری ازآنها مفرح و آموزنده بودند اما گاها غفلت و بی احتیاطی‌هایی صورت گرفته که اعتراض برخی اقوام و گروه‌های جامعه را در پی داشته است. پس از پخش تنها چند قسمت از سریال «سرزمین کهن» و اعتراض اقوام بختیاری کشور که منجر به متوقف شدن این سریال پرهزینه شد این روزها شاهد توقف برنامه 24 ساله‌ی «فیتیله» هستیم که صدای آذری‌های میهن را درآورده است.

 

نگاهی کوتاه به سریال پایتخت:

یکی از سریال‌های به اصطلاح طنزی که سال‌های اخیر از رسانه ملی پخش می‌شود سریال پایتخت است که اگرچه اعتراضات مردم، نماینده ولی فقیه در مازندران، نمایندگان مجلس و برخی مسئولان استانی را در مقاطعی برانگیخته است اما چرخ این مجموعه، همچنان می‌چرخد و عدد سریال خود را به 5 می‌رساند. اگر کمی دقت کنیم چندسالی می شود که در سریال‌های مختلف بکارگیری طعنه‌آمیز و طنزآلود لهجه و گویش مازنی مد شده و دو سه سالی است در فضای جامعه آداب و گویش مازندران بیشتر از پیش مورد هدف قرار گرفت و جوک‌های مازنی در سطح کشور به شکل تصاعدی در بین مردم در حال گسترش است که بی‌تردید بی‌ارتباط با سریال پایتخت و مضامینش که موجب تحریک و ترغیب افکار عمومی می‌شود، نیست. شاید اوایل، هدف عوامل سریال و برداشت بیننده از تماشای این مجموعه، دیدن صفا و صمیمیت توام با پاکی و سادگی مردم مازندران بود، اما در ادامه عوامل این سریال، سناریوی دیگری را رقم زدند و ظاهرا استقبال بینندگان، آب‌وهوای خوش شمال، مهمان نوازی مردم و خلاصه آداب و رسوم مازندران، بدجور به مزاق عوامل این سریال خوش آمد و هر بار، عمیق‌تر و جسورتر برای خنداندن مردم، از گویش و آداب مازندران مایه گذاشتند. نکته تکراری ماجرا اینجاست که قهرمان داستان «نقی معمولی» با ساده‌لوحی و رفتار نامعقول باعث دردسر و موجب زحمت اعضای خانواده و اطرافیان می‌شود ودیگر شخصیت‌های سریال با چهره‌هایی نتراشیده و نامرتب  و زخمی، طوری به بیننده القا می‌کند انگار در مازندران آدم حسابی پیدا نمی‌شود. اوج تراژدی و لودگی آنجاست که ارسطو بعنوان یک مازندرانی به اشتباه غذای سگ را می‌خورد  و.... که ذکر و توضیح آن ملال‌آور است.نظر دکتر حسین اسلامی مورخ ساروی؛

 در همین راستا به سراغ دکتر اسلامی رئیس پژوهشکده ساری‌شناسی رفتیم و نظر وی را درباره سریال طنز پایتخت جویا شدیم وی با بیان اینکه زبان طنز، خنده آور است اما خنده مخاطب از روی درد است، افزود: در طنز خنده مخاطب از بی دردی نیست، خنده‌ی ناشی از هجو و مسخرگی نیست، اما خنده‌ای که از دیدن این سریال بر لبان مخاطب می‌نشیند آگاهی‌بخش و از روی درد نیست و بازی بازیگران پایتخت به نوعی به هجو مازندرانی‌ها پرداخته که با رفتار سطحی و لودگی سعی در خنداندن و سرگرم کردن مردم دارد. وی تصریح کرد: پایتخت، یک کار بازاری پیش پا افتاده است که به هیچ یک از مشکلات مازندران به زبان طنز نپرداخته و از فرهنگ مازندران ( لباس، غذاها، آداب و رسوم، آیین‌ها، لهجه‌ها و...) چیزی دیده نمی‌شود و همه آن‌هایی که در نقش افراد مازندرانی ظاهر شدند به نوعی افراد لوده، کم‌عقل و بی منطق بودند و اگر افرادی در این مجموعه اهل درایت و منطق بود مازندرانی نبودند. دکتر اسلامی اضافه کرد: رسالت طنز آگاه کردن مردم با زبان غیرمستقیم همراه با خنده دردناک و از روی شعور و معرفت است پایتخت طنز نبود بلکه هجو بود! بار فرهنگی نداشت بلکه عبور از خط قرمز یک قوم بود. وی در پایان بیان کرد: اگر قرار باشد پایتخت سفره اش را در این استان پهن کند اجازه ندارد ناشیانه بر سفره مازندران بنشیند و ما نیز با این روش به پایتخت نمره قبولی نمی دهیم.

 

واکنش نمایندگان آذری؛

مسعود پزشکیان، در اقدامی همسو وهماهنگ با محمدحسین فرهنگی و محمد اسماعیل سعیدی، دیگر نمایندگان مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در این خصوص اعلام کرد: اینجانب به عنوان نماینده مردم آذربایجان در مجلس شورای اسلامی، این توهین آشکار صداوسیما در برنامه روز جمعه فیتیله‌ به ترک‌زبانان را به شدت محکوم می‌کنم و از مسئولین صداوسیما انتظار دارم که ضمن «عذرخواهی» از ملت شریف ایران به خصوص مردم غیور آذربایجان، با عوامل و سازندگان این مجموعه «برخورد لازم» صورت گیرد و تمهیدات لازم جهت «جلوگیری» از این حرکات تفرقه‌انگیز و تنش‌زا در بین اقوام ایرانی انجام پذیرد.

 

واکنش نمایندگان بختیاری:

اسماعیل جلیلی نماینده مردم مسجد سلیمان و مجید منصوری، در واکنش به توهین صدا و سیما به قوم بختیاری با ابراز ناراحتی و گلایه درخصوص رویکرد سریال «سرزمین کهن»  اظهار کردند: در سریال سرزمین کهن اهانت‌هایی به قوم بختیاری شده است. اهانت‌ها و جملات ناشایستی که در این سریال به کار رفته باعث ناراحتی این قوم شده است. صدا و سیما و آقای ضرغامی می باید که دقت بیشتری داشته باشد و موضوع را «پیگیری» کنند و در ضمن عوامل این اهانت از ملت ایران «عذرخواهی» کنند. من در صحن مجلس نسبت به این موضوع تذکر دادم و برای نیز اعتراض نامه با بیش از 50 امضا به صدا و سیما فرستاده ایم و خواستار «رسیدگی» به این موضوع شده ایم.واکنش نمایندگان مازندران:

تفاوت نمایندگان آذری و بختیاری در این است که آنها به محض دیدن یا مشخص شدن آنچه که توهینش می‌خواندند با اتحاد و همدلی به 3 خواسته «عذرخواهی صدا و سیما، پیگیری و برخورد با خاطیان» تاکید کردند و تا محقق نشدن خواسته‌های خود کوتاه نیامدند اما نمایندگان مازندران در ابتدا دچار سردرگمی و تا حدودی 2 دستگی شدند و برخی به استقبال و بازدید از پشت‌صحنه و عوامل پایتخت رفتند و برخی به صورت ضعیف در حدی که فقط خودشان و اطرافیانشان شنیدند اعتراضکی کردند و به تذکری بسنده کردند. (استاندار مازندران هم به اتفاق تیم استانداری در پشت صحنه شماره 3 این سریال حاضر شد و از عوامل این سریال تشکر کرد و با آنها عکس یادگاری گرفت) در شماره‌های بعدی سریال، و با انتقاد و اعتراضات دلسوزان و برخی رسانه‌ها، برخی نماینده‌های مازندران با «عزیزم گفتن و جانم شنفتن» از صدا و سیما خواستند که اگرچه این سریال زیبا و دیدنی است اما دستی به سر و روی آن بکشند تا فشار افکار عمومی کاهش یابد و در ادامه و با پخش شماره‌های 3 و 4 پایتخت، و وقتی دیگر صدای همه درآمده بود نمایندگان هم اعتراض کردند اما هیچکدام به هیچ یک از 3 نکته‌ای که نمایندگان آذری و بختیاری «عذرخواهی صدا و سیما، پیگیری و برخورد با خاطیان» با فریاد تاکید کردند، اشاره نکردند وتنها با القابی چون «سریالی بی‌محتوا، ضعیف، تحقیرآمیز و ...» با نوشتن بیانیه‌هایی خواستار تصحیح و تغییر روند این سریال شدند اما هیچگاه یکصدایی و اتحاد در مواجهه با سریال پایتخت از نمایندگان مازندران و مسئولان استان مشاهده نشد و همین اتفاق‌‌نظر موچب شد صدای آنها به جایی نرسد و اعتراضات لطیف آنها بیشتر از سر رفع تکلیف و فراهم کردن خوراک رسانه‌ای لقب گیرد.   نتیجه‌گیری:

در پایان، ما نیز خواستار توقف یا تنبیه هیچ‌ یک از برنامه‌ها و هنرمندان این سرزمین نیستیم اما به لزوم احترام بر همه اقوام و اقشار جامعه تاکید می‌کنیم و به گفته دکتر اسلامی «بهتر بود در پایتخت از مشاوران فرهنگی مازندران -زبان شناسان، مورخان، جامعه شناسان و...- استفاده می‌شد  و دغدغه عوامل آن فقط سرگرم کردن مردم نمی‌بود».


 ما بحث نرانیم در ان نکته که پیداست/ گفتا ز که نالیم: از ماست که بر ماست!

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : فیتیله - پایتخت - واکنش-نمایندگان -

نظرات کاربران در مورد : تفاوت رفتاری نمایندگان مازنی با نمایندگان آذری و بختیاری
  • پیمانپاسخ0پنج شنبه 21 آبان 1394

    اینجور که نماینده ها پیش میرن هیچوقت به اتحاد نمیرسن پایتختتم حالا حالاها ادامه داره...

نظر شما در مورد : تفاوت رفتاری نمایندگان مازنی با نمایندگان آذری و بختیاری

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها