مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 7142 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 21 آبان 1394 -ساعت : 21:05

چاپ به اشتراگ گذاشتن
معیار توسعه یافتگی، میزان مشارکت زنان در سیاست و اقتصاد است/ در شایسته سالاری تفکیک جنسیت حاکمیت ندارد

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی:

معیار توسعه یافتگی، میزان مشارکت زنان در سیاست و اقتصاد است/ در شایسته سالاری تفکیک جنسیت حاکمیت ندارد

اختصاصی مازند مجلس:پس دو همایش بزرگ اصلاح‌طلبان شرق مازندران که با حضور «سید حسن رسولی» رئیس هیات مدیره بنیاد و رئیس ستاد محمدرضا عارف و «سعید لیلاز» قائم مقام حزب کارگزاران سازندگی برگزار شده بود سومین همایش با عنوان (نقش زنان در توسعه پایدار) از سوی زنان اصلاح‌طلب و حامیان دولت تدبیر و امید شرق استان مازندران با سخنرانی «دکتر سیده فاطمه مقیمی» عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی برگزار شد.

اختصاصی مازند مجلس:پس دو همایش بزرگ اصلاح‌طلبان شرق مازندران که با حضور سید حسن رسولی رئیس هیات مدیره بنیاد و رئیس ستاد محمدرضا عارف و سعید لیلاز قائم مقام حزب کارگزاران سازندگی برگزار شده بود سومین همایش با عنوان (نقش زنان در توسعه پایدار) از سوی زنان اصلاح‌طلب و حامیان دولت تدبیر و امید شرق استان مازندرا برگزار با سخنرانی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی برگزار شد.

دکتر سیده فاطمه مقیمی در همایش زنان اصلاح‌طلب و حامیان دولت شرق مازندران که با محوریت نقش زنان در توسعه پایدار در تالار وحدت بهشهر برگزار شد اظهار کرد:  بحث امروز کشور در خصوص نقش زنان در توسعه پایدار است اما در واقع امروز دنیا نیز درباره این نقش صحبت می‌کند و ما اگر قرار است که در این فرایند نقش‌آفرینی داشته باشیم می‌بایستی ادبیات حضور در توسعه پایدار را ببینیم.

وی با بیان اینکه توسعه پایدار در یک پارادایم در ادبیات توسعه هست، افزود: برای توسعه پایدار جایگاهی در سازمان ملل متحد تدوین کردند و نشست‌های دوره‌ای و کنگره‌های جهانی برای آن از 1960  تا 1994 برگزار شد.

عضو شورای حزب کارگزاران سازندگی ایران، تصریح کرد: اگر قرار است توسعه اتفاق بیفتد این توسعه از آن همه آحاد جامعه‌ای هست که در آن زندگی می‌کنند.همه می‌دانیم که در دنیا وقتی به آمار و ارقام نگاه می‌کنیم تقریبا نیمی از جمعیت جهان را زنان تشکیل می‌دهند و بزرگترین عامل توسعه در جامعه توسعه‌ای به نام سرمایه انسانی است که امروز حدود 60 الی 70 درصد عامل توسعه را تشکیل می‌دهد و 30 الی 40 درصد سرمایه مالی است.

مقیمی با بیان اینکه ارزش یک جامعه به میزان سرمایه انسانی آن جامعه است که از 2 بخش مرد و زن تشکیل شده است، گفت: قابلیت حضور زنان جامعه در بخش‌های مختلف دیده شده البته ما به هیچ عنوان نمی‌خواهیم بگوییم زنان بالاتر از مردان هستند بلکه به دنبال شایسته‌سالاری و رفع نگاه جنسیتی هستیم تا تغییر در نگاه بنیادین حضور زنان را در جامعه اقتصادی ببینیم.

وی با اظهار اینکه مسلما همه ما اعتقاد به بنیان خانواده داریم، بیان کرد: اگر قرار است حضور زنان در بخش‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی شکل بگیرد به هیچ عنوان حضور زن را در خانواده به عنوان همسر، مادر، دختر و خواهر نادیده نمی‌گیریم بلکه ابتدا باید وظیفه خود را در خانواده درست و کافی انجام دهد بعد در بیرون فعالیت کند.

رئیس کانون زنان بازرگان ایران، با اشاره به ایده‌های اصلی توسعه پایدار، افزود: قرار نیست زنان به عنوان مصرف کنندگان در جامعه باشند زنان می‌توانند منبع تولید، زایش ومنبع تفکرهای درست اجتماعی و اقتصادی در جامعه باشند.

مقیمی با بیان اینکه توسعه جامعه در گرو توسعه کارآفرینی است، تصریح کرد: کارآفرینی یعنی ایده‌های خلاق و نوباورانه، حضور در بازارهای جدید، عرصه محصولاتی که رقابت با نمونه‌های قبلی و با کیفیت بهتر را با حداقل هزینه ارائه کند و این اتفاق زمانی روی می‌دهد که امکان آموزش برای آحاد جامعه وجود داشته باشد.

وی با اعلام اینکه امروز خوشبختانه 60 درصد دانشجویان کشور را زنان جامعه تشکیل می‌دهند، اذعان کرد: جامعه فرهیخته جامعه‌ای است که در آن تحصیلات و دانش به حدی برسد که فرهیختگان جامعه از قشر تحصیلکردگان آن انتخاب شوند مگر غیر از این است که دختران و زنان ما که اکثریت دانشگاه را تشکیل می‌دهند پس می‌توانند مدیران موفق اقتصاد ایران باشند البته ما به دنبال پست‌ها و شغل‌های دولتی برای زنان نیستیم اما برای پست‌های مدیریتی از دولت تقاضا کردیم از زنان باکفایت استفاده کند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، اضافه کرد: وقتی صحبت از شایسته سالاری است نباید به جنسیت نگاه کنیم کارآفرینی و اقتصاد تفکیک جنسیت ندارد امروز به جز تفکر و دانش، موارد دیگر از جمله جنسیت، حاکمیت انتخاب ندارند.

مقیمی با بیان اینکه شعار توسعه «جهانی اندیشه کن محلی عمل کن» نیز مورد قبول سازمان ملل هست، اظهار کرد: به دلیل آن که ممکن است اندیشه جهانی در دنیا با یک ادبیات کلی ترسیم می‌شود ولی امکان بومی سازی آن در منطقه خاصی که زندگی می‌کنیم متفاوت باشد با این شعار ما به دنبال بومی سازی یک تفکر هستیم.

وی با اظهار اینکه علیرغم حمایت بسیار زیاد قوانین موجود کشور از حضور زنان باز هم زن دیده نمی‌شود، گفت: یکی از معیارها و شاخص‌های توسعه یافتگی کشورها، میزان مشارکت زنان در بحث‌های سیاسی و اقتصادی آن کشور است.

عضو شورای حزب کارگزاران سازندگی ایران، با اعلام اینکه دو سوم زمان کارکرد و مسئولیت‌های کاری دنیا را زنان انجام می‌دهند، خاطرنشان کرد: چون ساعات کار در منزل را که حقوق و دستمزد برای آن در نظر گرفته نمی‌شود جزو ساعات کاری محسوب می‌شود اما در جهان فقط یک دهم درآمد به زنان تعلق می‌گیرد و یکصدم دارایی‌های دنیا را زنان در اختیار دارند به دلیل اینکه حقوق و دستمزد برای زنان کمتر در نظر گرفته می‌شود و در قانون اساسی ما این اصل به صراحت بیان شد.

مقیمی با اشاره به بندهایی از قانون اساسی کشور، بیان کرد: بند 8 ازاصل سوم قانون اساسی مشارکت عامه (زن و مرد) را می‌پسندد و بند 14 قانون اساسی تساوی بین حقوق زن و مرد را بیان کرده و این حقوق شامل تحصیل آزاد برای همگان، صحه گذاری بر مشارکت برابر در همه عرصه‌هاست همچنین بند 15 از اصل سوم توسعه و تحکیم برادری اسلامی و تعاون بین همه آحاد جامعه را شامل می‌شود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که دولت و مخصوصا مجلس با وضع قوانین جدید مثل مرخصی برای بارداری و دوران شیردهی و... منجر به حذف زنان از بازار کسب و کار نشوند و با نگاه کارشناسی به حضور زن به عنوان یک عامل موثر در توسعه اقتصاد کشور کمک کنند.

گزارش از: مجید ساجدی فر

عکس از: حمیدرضا معیری


معیار توسعه یافتگی، میزان مشارکت زنان در سیاست و اقتصاد است/ در شایسته سالاری تفکیک جنسیت حاکمیت ندارد

معیار توسعه یافتگی، میزان مشارکت زنان در سیاست و اقتصاد است/ در شایسته سالاری تفکیک جنسیت حاکمیت ندارد

معیار توسعه یافتگی، میزان مشارکت زنان در سیاست و اقتصاد است/ در شایسته سالاری تفکیک جنسیت حاکمیت ندارد

معیار توسعه یافتگی، میزان مشارکت زنان در سیاست و اقتصاد است/ در شایسته سالاری تفکیک جنسیت حاکمیت ندارد

معیار توسعه یافتگی، میزان مشارکت زنان در سیاست و اقتصاد است/ در شایسته سالاری تفکیک جنسیت حاکمیت نداردلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سیده فاطمه مقیمی - بهشهر - وحید رحمانی - نقش زنان - توسعه پایدار -

مطالب مرتبط با : معیار توسعه یافتگی، میزان مشارکت زنان در سیاست و اقتصاد است/ در شایسته سالاری تفکیک جنسیت حاکمیت ندارد
نظر شما در مورد : معیار توسعه یافتگی، میزان مشارکت زنان در سیاست و اقتصاد است/ در شایسته سالاری تفکیک جنسیت حاکمیت ندارد

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها