مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 87534 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 11 شهریور 1395 -ساعت : 10:33

چاپ به اشتراگ گذاشتن
احمدی‌نژاد به دنبال ایفا کردن نقش هاشمی

بررسی نقش رئیس جمهور سابق در انتخابات آینده؛

احمدی‌نژاد به دنبال ایفا کردن نقش هاشمی

اختصاصی مازندمجلس: آیا احمدی‌نژاد آرای خود را به صندوق کاندیداهای سنتی اصولگرا سرازیر خواهد کرد؟ این احتمال بسیار ضعیف است زیرا در شرایط فعلی شاید هیچکدام از کاندیداهای شناخته شده اصولگرایان همچون قالیباف، رضایی، حداد عادل، باهنر و ... توان رقابت با حسن روحانی را نداشته باشند. بنابراین احتمال دارد بخشی از طیف اصولگرایان که تجربه موفقی در سال 84 داشتند، در فکر معرفی چهره‌ای جدید و غیر معروف باشند تا در کنار پازل رد صلاحیت احمدی‌نژاد، موجی در جامعه ایجاد کنند که شانس موفقیت خود در مقابل حسن روحانی را افزایش دهند

اختصاصی مازندمجلس: محمد سفری*- تاریخ انتخاباتی ایران پر است از موارد عجیب و غیرقابل پیش بینی که هر کدامشان تجربیات بسیاری را در پی دارد. شاید مهم‌ترین پیچ‌های انتخاباتی ایران با انتخابات 76 آغاز شد. زمانی که برخلاف انتظارهای معمول، محمد خاتمی پیروز انتخابات شد. دومین اتفاق غیرمنتظره، در سال 84 رخ داد و در عین آنکه قالیباف به عنوان گزینه اصولگرایان معرفی شده بود، اما در مدت کوتاهی، چهره‌‌ی ناشناخته‌ای مانند احمدی‌نژاد از سمت طیفی از اصولگرایان معرفی شد و توانست نبض انتخابات را به دست بگیرد و به پاستور راه یابد. این تجربه را شاید بتوان موفق‌ترین تصمیم اصولگرایان در ادوار انتخابات ریاست جمهوری دانست. از آنطرف در سال 92 اتفاق غیرمنتظره دیگری رخ داد. جایی که رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی جوشش عجیبی در سطح جامعه بوجود آورد و قشر عظیمی از مردم که به دلایلی نسبت به انتخابات دلسرد بودند، به نفع حسن روحانی که چهره‌ای ناشناخته محسوب می‌شد سوق داد تا سبد آرای روحانی آنچنان سنگین شود که در همان مرحله اول انتخابات رئیس جمهور ایران لقب بگیرد.

یادمان نرود زمانی که حسن روحانی برای ثبت نام به عنوان داوطلب ریاست جمهوری به وزارت کشور رفت، برای آنکه توجهات را به خود جلب کند فرزندان هاشمی رفسنجانی را به همراه خود برده بود. البته باید در نظر داشت که سخنوری روحانی در برنامه‌های تلویزیونی به خصوص سه مناظره‌ی گروهی کاندیداها، آنقدر خوب بود که نظر مثبت بیش از 50 درصد مردم ایران را جلب کند.  عین تجربه سال 92 در انتخابات اسفند 94 هم تکرار شد. جایی که رد صلاحیت سید حسن خمینی در مجلس خبرگان موجب نارضایتی گسترده دوستداران بیت خمینی شد و این اعتراض را در رای به لیست امید و لیست خبرگان مردم نشان دادند.

حال با توجه به این تجربیاتی که در سپهر سیاست ایران ثبت شده است، ممکن است طیفی از اصولگرایان یک استراتژی هوشمندانه برای انتخابات سال 96 و چهار ساله کردن دوره ریاست حسن روحانی برگزینند.

در این معادله احمدی‌نژاد نقش هاشمی رفسنجانی در سال 92 را بازی می‌کند. مردی که هنوز در لایه‌هایی از جامعه ایران محبوبیت خود را حفظ کرده. رئیس جمهوری که با کاپشن معروف خود هنوز هم باب دل بسیاری از ایرانیانی است که به وعده‌ و وعیدهای او دلخوش کردند. تحرکات ماه‌های اخیر احمدی‌نژاد روز به روز پررنگ‌تر می‌شود و سفرهایش به گوشه و کنار کشور مانند سفرهای استانی‌اش بی‌وقفه ادامه دارد که این سوال را در اذهان بوجود آورده که (مرد مهرورز دوباره می‌آید؟!) و اما سوال مهم‌تری که در پی آن مطرح می‌شود این است که (با توجه به عملکرد 8 ساله احمدی‌نژاد، آیا تایید صلاحیت خواهد شد؟!)

به خصوص با رفتار عجیب وی در قهر 11 روزه که نشان داد تا چه میزان غیرقابل اعتماد است و در بزنگاه‌ها ممکن است با رفتارهای اینچنینی خسارت‌های بسیاری به بار بیاورد، آیا شورای نگهبان حاضر می‌شود شانس مجددی برای کسب قوه مجریه به او بدهد؟ از طرفی بسیاری از افراد شاخصی که روزی جزو حامیان سرسخت او بودند، امروز از وی اعلام برائت می‌کنند و حمایت آن روزهای خود را معلول شرایط آن زمان می‌دانند و به این طریق سعی در توجیه رفتارهای گذشته خود را دارند.

با توجه به تذکرات وزارت کشور مبنی بر اینکه سفرهای احمدی‌نژاد شائبه تبلیغاتی دارد و بی‌محلی وی به این هشدارها، می‌توان پیش‌بینی کرد که شاید محمود احمدی‌نژاد با هدف رد صلاحیت شدن در انتخابات نام نویسی کند و یا در روزهای پایانی ثبت نام عنوان کند که به علت برخی فشارها، نگذاشتند که در انتخابات شرکت کند. بدین ترتیب از طریق تهییج جامعه افکار عمومی را به سمت مشخصی هول دهد. با این اتفاق از سویی هم محبوبیت خود را افزایش می‌دهد و هم سهم به سزایی در جهت دهی افکار عمومی در انتخابات ایفا خواهد کرد.

اما آیا احمدی‌نژاد آرای خود را به صندوق کاندیداهای سنتی اصولگرا سرازیر خواهد کرد؟ این احتمال بسیار ضعیف است زیرا در شرایط فعلی شاید هیچکدام از کاندیداهای شناخته شده اصولگرایان همچون قالیباف، رضایی، حداد عادل، باهنر و ... توان رقابت با حسن روحانی را نداشته باشند. بنابراین احتمال دارد بخشی از طیف اصولگرایان که تجربه موفقی در سال 84 داشتند، در فکر معرفی چهره‌ای جدید و غیر معروف باشند تا در کنار پازل رد صلاحیت احمدی‌نژاد، موجی در جامعه ایجاد کنند که شانس موفقیت خود در مقابل حسن روحانی را افزایش دهند. روحانی در انتخابات پیش‌رو از آنجایی که حریف قدرتمندی در مقابل خود نمی بیند، حرف جدیدی هم برای گفتن ندارد و تکرار شعارهایی که از گذشته محقق نشده شاید سرفصل برنامه تبلیغاتی او باشد و در این میان به حمایت اصلاح‌طلبان و همچنین برخی از اصولگرایان همچون لاریجانی دل خوش کرده است. در این شرایط ورود چهره‌ای جدید با گفتمانی نو می‌تواند در هفته‌های منتهی به انتخابات دردسر بزرگی برای روحانی باشد.

از طرفی ممکن است بخشی از اصولگرایان با وارد گود کردن چهره‌ای معقول، قابل اطمینان، بدون حاشیه و مورد پسند جامعه همچون علی باقری کنی، معادله را به سمت خود تغییر بدهند. شاید این اتفاق به مانند سال 84 مورد پسند تمام طیف‌های اصولگرا نباشد و تنها بخش‌هایی از اصولگرایان از آن حمایت کنند، ولی قطعا قادر به ایجاد موجی در جامعه خواهند بود که اگر دولت روحانی برنامه‌ی مدونی نداشته باشد، اسیر آن شود. همانطور که روحانی به عنوان چهره‌ای کمتر شناخته شده در انتخابات 92 با رد صلاحیت هاشمی و اجماع طیف‌های اصلاح طلب رقبای خود را پشت سر گذاشت،  شاید اینبار تلفیق رد صلاحیت احمدی‌نژاد و ورود چهره‌ای جدید باز هم معادله‌ها را تغییر دهد و باز هم یک اتفاق غیرمنتظره در انتخابات ریاست جمهوری ایران رخ دهد.

* سردبیر پایگاه خبری مازندمجلسلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : محمد سفری - احمدی نژاد - هاشمی رفسنجانی - محمدسفری - مازندمجلس - انتخابات 96 - انتخابات ریاست جمهور - حسن روحانی - علی لاریجانی - محمدباقر قالیباف - سردبیر مازندمجلس -

نظر شما در مورد : احمدی‌نژاد به دنبال ایفا کردن نقش هاشمی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها