مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 88595 -تاریخ انتشار : یکشنبه 14 شهریور 1395 -ساعت : 08:55

چاپ به اشتراگ گذاشتن
سهم آیندگان از رسانه‌های امروز

گله‌ها داشتم از دل به زبانم نرسید؛

سهم آیندگان از رسانه‌های امروز

اختصاصی مازندمجلس: توجه به تصمیمانی که در سرنوشت کلی استان موثر بوده‌اند همچون ایجاد و یا عدم ایجاد منطقه آزاد تجاری در استان، رشد منفی جمعیت، تغییر ذائقه فرهنگی شهروندان، بروز مسائل مختلف اجتماعی از خودکشی تا طلاق همگی مسائل مهمی است که آیندگان برای بررسی وضعیت موجود خود به رسانه‌های امروز خواهند نگریست، لذا ضروری است رسانه‌های ما از روایت گری‌های روزمره به مسائل اساسی نیز توجه نمایند

اختصاصی مازندمجلس: رحمت عزیزی*- اگرچه به علت وفور تکنولوژی در عرصه اطلاع رسانی، مفهوم رسانه نیز به همان نسبت با تنوع و گستردگی مواجه شده است اما سهم آیندگان از رسانه‌های امروز غیر قابل کتمان است به عبارت دیگر همچنان که بخشی از علل رعایت حفظ محیط زیست برای ادای دین به گذشتگانی است که این ثروت را به ما سپرده‌اند دلیل دیگر آن سهم الحقی است که آیندگان از آن دارند.

اما سهم آیندگان از رسانه چیست و یک رسانه چگونه می‌تواند نیاز آیندگان به خود را پاسخ دهد.؟

بی‌شک یکی از مهمترین منابع برای استناد یک واقعه تاریخی رجوع به رسانه‌هایی است که در زمان وقع آن واقعه وجود داشتند همچنان که امروزه ما برای برسی یک واقعه تاریخی به فایل صوتی، مکتوبات، تصاویر و.... نیز استناد می‌کنیم یک رسانه مستقل می‌تواند اطلاعات دقیق‌تری به آیندگان برای تحلیل تاریخ گذشته ارائه نماید تا آنکه افکار عمومی آیندگان تنها به منبع فاتحان رجوع نکند، لذا قضاوت صحیح آیندگان پیرامون یک واقعه تاریخی نیازمند انجام رسالت امروز رسانه‌ها است.

از سویی انذار دادن نسبت به بحران‌های آینده و پیش‌بینی آنها می‌تواند برای آیندگان زندگی مناسب‌تری را رقم زند. بحران خشک سالی، پیر شدن جوامع، بیماری‌ها، نابودی محیط زیست و ... می‌تواند بشر امروز را متوجه تغییرات نموده و علاوه بر بهبود شرایط زندگی خویش، حقوق آیندگان را نیز رعایت نماید.

به عنوان مثال توجه به مسئله پیر شدن جمعیت مازندران و نیازهایی همچون درمان، خانه سالمندان و .. که در آینده ای نزدیک رخ خواهد نمود، تغییر اقلیم و وجود آفت‌هایی که به سرعت سبب کاهش سطح جنگل‌های استان شده‌اند، توجه به تصمیمانی که در سرنوشت کلی استان موثر بوده‌اند همچون ایجاد و یا عدم ایجاد منطقه آزاد تجاری در استان، رشد منفی جمعیت، تغییر ذائقه فرهنگی شهروندان، بروز مسائل مختلف اجتماعی از خودکشی تا طلاق همگی مسائل مهمی است که آیندگان برای بررسی وضعیت موجود خود به رسانه‌های امروز خواهند نگریست، لذا ضروری است رسانه‌های ما از روایت گری‌های روزمره به مسائل اساسی نیز توجه نمایند.

همچنان که اگر از گذشته بر تغییر ذائقه غذایی شهروندان هشدار داده می‌شد امروز شاهد قرارگیری مازندران در رتبه نخست سرطان در ایران نبودیم. آمار بالای طلاق، کاهش شدید ازدواج، نرخ بالای خودکشی، تغییر اقلیم آب و هوایی، پیرشدن جمعیت، کمود آب و ده‌ها مسئله دیگر که زندگی شهروندان را تهدید می‌کند میراثی است که از گذشته با ما ارث رسیده است.

لذا باید بنگریم ما برای آیندگان چه چیز را به ارث خواهیم گذاشت. زندگی سهم‌الحقی است که آیندگان از رسانه‌های امروز دارند باید رسانه‌ها با هشدارهای خود زندگی، رفاه، آسایش، امنیت و.. را به آیندگان ببخشند.

 

حاضر آرائی و آینده نگاری از تست

گله‌ها داشتم از دل به زبانم نرسید (اقبال لاهوری)

* مدیرمسئول نشریه موثق

این مطلب در ستون "یادداشت مدیر مسئول" ششمین شماره نشریه موثق (14 شهریور 95) منتشر شد


سهم آیندگان از رسانه‌های امروزلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رحمت عزیزی - رحمت عزیزی 88 - رحمت عزیزی روزنامه ن - رحمت عزیزی فعال سیاس - رحمت عزیزی کرویق - عزیزی رحمت - رحمت عزیزی مدیرمسئول -

نظر شما در مورد : سهم آیندگان از رسانه‌های امروز

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها