مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 7374 -تاریخ انتشار : سه شنبه 26 آبان 1394 -ساعت : 12:28

چاپ به اشتراگ گذاشتن
دانشجو زنده است

دانشجو زنده است

مازند مجلس : زندگی دانشجویی فراز و نشیب مختص خود را دارد. زندگی شخصی و زندگی اجتماعی که هرکدام بطور مجزا قابل بررسی است. این دوره از آن سو متفاوت از دوره دانش آموزی و فارغ التحصیلی است که نه مانند دوره‌ی دانش آموزی با حمایت کامل خانواده و مدرسه حتی گام‌های کوچک هم تحت نظارت قرار گیرد و نه مانند دوره فارغ التحصیلی که فاقد هرگونه پشتیبانی فرد، تصمیماتی در فضای جدی، بی رحم و غدّار می گیرد. دوره ای منحصر به فرد که میانه ای این دو است.

دانشگاه بهترین بستر رشد فردی و اجتماعی به حساب می‌آید که اساسا بایست فرهیختگان دانشگاهی فرصت‌هایی ویژه برای توسعه در همه ابعاد را در اختیار دانشجو قرار دهند. نظام آموزش عالی در هر کشور با توجه به بسترهای متعدد علمی، فرهنگی، هنری، سیاسی، اجتماعی و صنفی که محیا می‌کند، انتظار دارد یک شهروند به روز، توسعه نگر و توسعه گرا، پیشرفته و مدرن، ارزش مدار و ارزش مند، اخلاقی، تحول خواه و تحول خواه و مطالبه گر، متشکل و مدیر، تربیت شده تا نقش‌های اجتماعی را در هنگامه فارغ التحصیلی با آمادگی کامل پذیرا باشد.

این مفاهیم و مبانی اساسی از زیست دانشجویی زمانی به معرصه ظهور می‌رسد که یکایک چرخ دهنده‌ها، پردازنده‌ها و مستخدمین سیستم در چارت مشخص شده شان متناسب با نظام حق و تکلیف به کار آیند. در دانشگاه همان اندازه که فهم و خواست دانشجو برای دستیابی به تربیت و تعلیم کار آمد مهم است، همراهی مستخدمین دانشگاه (کارمندان، اساتید و مدیران) اهمیت بسزایی دارد. زمانی که این بسترسازان، مخربین بسترها شوند، برانگیختگی دانشجویان را به همراه دارد.

این انرژی نو، در دو کانال مذاکره یا مشاجره سامان می‌یابد و در اکثر مواقع راهبرد مشاجره، نتیجه جوشش احساسات نجیب دانشجویی ارزیابی می‌گردد اما محافظه کاران این گونه می‌پندارند که مسیر مشاجره راهگشا نمی‌باشد. مذاکره، گفت و گویی دو سویه برای دستیابی به نتیجه برد – برد در فضایی آرام و با احترام به حقوق متقابل طرفین؛ راهبرد دیگری است که دانشجو برای احقاق حقوق نادیده گرفته شده خویش بر می‌گزیند.

استفاده از فرصت‌های عادلانه در تمام ابعاد زیست دانشجویی، شکوفایی استعدادها در زمینه‌های مختلف، پرورش یابی پتانسیل‌ها، دستیابی به امنیت، عزت و آرامش روانی، شغلی، تحصیلی و صنفی، بهره برداری از رفاه و تسهیلات لازم دانشجویان از جمله استراتژی‌های جنبش و خیزش‌های دانشجویی محسوب می‌شود.

بنابراین متناسب با ضرورت سیاسی و مدیریتی با در نظر گرفتن ظرف زمانی و مکانی می‌توان با استفاده از هر دو تاکتیک، مذاکره و مشاجره عملیاتی شوند. به عبارتی دیگر خواست و نیازهای اساسی دانشجویان روشن و مبرهن است که می‌تواند با درک فضای موجود در موقعیتی به شکل مذاکره نمایندگان دانشجویی با مدیران و مسئولین و در موقعیت دیگر به شکل تحصن و تظاهرات آرام دانشجویان تداعی گردد.

نکته ای که در این جرگه قابل تامل می باشد این است که همین کنش و واکنش‌های تحلیل شده و تجربه عملی برای برون رفت از مسایل و بحران‌های پیش روی زیست دانشجویی، متناسب با ضرورت‌های پیش رو، برای آمادگی دانشجو جهت نقش پذیری در جوامع بزرگ تر -که شرایط پیچیده‌تری دارد- سازنده خواهد بود.


دانشجو زنده است

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : دانشجو -

مطالب مرتبط با : دانشجو زنده است
نظر شما در مورد : دانشجو زنده است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها