مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 7619 -تاریخ انتشار : دوشنبه 02 آذر 1394 -ساعت : 15:43

چاپ به اشتراگ گذاشتن
چه عواملی موجب دلسردی مردم در انتخابات می‌شود؟ آسیب‌های انتخاباتی کدامند؟

در گفتگو با قمی اویلی کارشناس ارشد علوم سیاسی مطرح شد؛

چه عواملی موجب دلسردی مردم در انتخابات می‌شود؟ آسیب‌های انتخاباتی کدامند؟

اختصاصی مازند مجلس: ناتوانی مجریان در برگزاری سالم انتخابات، شعارهای آنچنانی نامزدها و عمل نکردن به آنها از مهمترین عواملی هستند که موجب دلسردی مردم از حضور در انتخابات می‌شود ضمن اینکه متاسفانه در کشور ما نه نامزدها می‌دانند در چه حیطه‌ای در انتخابات تبلیغات کنند و نه مردم می‌دانند از نمایندگان چه انتظاراتی داشته باشند که محقق نشدن آنها نیز موجب دلسردی مردم می‌شود

اختصاصی مازند مجلس: محمدعلی قمی اویلی در گفتگوی اختصاصی با مازندمجلس، درباره آسیب‌های انتخاباتی و عواملی که موجب دلسردی مردم در انتخابات می‌شوند، سخن گفت و با بیان اینکه در طول 4 دهه با برگزاری انتخابات شاهد اثرگذاری مردم در تعیین سرنوشت خود هستیم، اظهار کرد: انتخابات 3 ضلع دارد که اجرا و نظارت، یک ضلع آن و نامزدها و مردم دو ضلع دیگر آن را تشکیل می‌دهند.

 وی، با بیان اینکه نیاز است هر 3 ضلع انتخابات از قانون تمکین کنند، افزود: در قانون 25 فرایند برای برگزاری انتخابات به نحو مطلوب وجود دارد که رعایت نکردن آنها موجب دلسردی مردم می‌شود.

 کارشناس ارشد علوم سیاسی، تصریح کرد: به عنوان مثال تبلیغات زود هنگام نمایندگان یکی از موارد نقض قانون است، ضمن اینکه مردم نیز باید بدانند رای آنها در تعیین سرنوشت کشور تاثیرگذار است و در انتخاب افراد دقت کنند.

 قمی اویلی، ناتوانی مجریان در برگزاری سالم انتخابات، شعارهای آنچنانی نامزدها و عمل نکردن به آنها را از مهمترین عواملی دانست که موجب دلسردی مردم از حضور در انتخابات می‌شود ضمن اینکه متاسفانه در کشور ما نه نامزدها می‌دانند در چه حیطه‌ای در انتخابات تبلیغات کنند و نه مردم می‌دانند از نمایندگان چه انتظاراتی داشته باشند که محقق نشدن آنها نیز موجب دلسردی مردم می‌شود.

 فرماندار سابق نوشهر، افزود: نیاز است مجریان انتخابات در حوزه اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی انتخاباتی تلاش بیشتری کنند و نامزدها نیز دست از شعارهای تبلیغاتی و عوام‌فریبانه بپرهیزند.

 وی، با بیان اینکه ما جزو کشورهایی هستیم که بیشترین قوانین را وضع می‌کنیم، گفت: اما به دلیل عدم بررسی دقیق و کارشناسی شده به زودی مجبور به تغییر یا تکمیل مفاد قوانین وضع شده می‌شویم.

 

آسیب‌های انتخاباتی

 قمی اویلی، در ادامه به بحث آسیب‌های انتخاباتی پرداخت و بیان کرد: اولین آسیب عدم رصد و رفع چالش‌های پیش رو و احتمالی دربرگزاری انتخابات است بنابراین نیاز است مجریان مفاد قوانین اجرایی را از بر باشند.

 کارشناس علوم سیاسی، تبلیغات زود هنگام نامزدها فضای مجازی، تخریب نامزدهای رقیب از سوی برخی نامزدها و هواداران، و انتشار شایعات را از دیگر آسیب‌های این عرصه عنوان کرد.

 وی، با اشاره به هزینه میلیاردی برخی نامزدها در انتخابات، تصریح کرد: اینگونه بریز و بپاش‌ها با حقوق مزایای مجلس همخوانی و سازگاری ندارد و موجب کاهش اعتماد مردم به آنها و خدمات‌شان می‌شود.

 قمی اویلی، با بیان اینکه نگاه قومی و قبیله‌ای مردم در انتخاب نمایندگان، یکی دیگر از آسیب‌های انتخابات است، افزود: نیاز است مردم درباره وظایف و چارچوب اختیارات نامزدها و نمایندگان اطلاع کافی کسب کنند و فریب وعده‌های عمل نشدنی را نخورند.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : آسیب های انتخاباتی -

نظر شما در مورد : چه عواملی موجب دلسردی مردم در انتخابات می‌شود؟ آسیب‌های انتخاباتی کدامند؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها