مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 7652 -تاریخ انتشار : سه شنبه 03 آذر 1394 -ساعت : 17:45

چاپ به اشتراگ گذاشتن
موقع انتخابات کارگر انتخاباتی نیستیم

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان مازندران:

موقع انتخابات کارگر انتخاباتی نیستیم

اختصاصی مازندمجلس: از تهران اعلام می‌کنند که بودجه برای همه تشکل‌های کارگری در نظر گرفته‌ایم و آن را به استان‌ها تخصیص داده‌ایم اما اینجا به ما می‌گویند که بودجه‌ای در کار نیست/ ما اصلا سیاسی نیستیم و شاید همین به زیان ما تمام می‌شود چون موقع انتخابات و مسائل دیگر برای برخی‌ رای جمع نمی‌کنیم/ ما حتی با مجمع نماینگان استان مازندران که ریاست وقتش با آقای احمدی لاشکی بود هم چند بار مکاتبه کردیم و طرح مشکل نمودیم که ایشان هم متاسفانه نسبت به کارگران بی‌توجه بودند

اختصاصی مازند مجلس: مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور بر اساس مصوبه وزارت خانه مربوطه از سال 1386 و مجمع استان مازندران از سال 88 شروع به فعالیت کرد. مجمع عالی نمایندگان کارگران مجمعی کاملا صنفی، غیرانتفاعی و غیرسیاسی و کاملا خودگردان و بر اساس حق عضویت کارگران است و هیچ ردیف بودجه و کمک دولتی هم دریافت نمی‌کند. متاسفانه علی‌رقم جایگاه قانونی مجمع توجه چندانی به این مجمع نمی‌شود و برخورد مناسبی همانند کانون شوراهای اسلامی کار و خانه کارگر با این مجمع نشده است. مجمع نمایندگان کارگران در کارخانجات و شرکت‌هایی که فاقد شورای اسلامی کار هستند فعالیت می‌کند بدین ترتیب که از میان کارگران یک نفر به عنوان نماینده به مجمع معرفی و همکاری خواهد کرد. در حال حاضر وظیفه این مجمع دفاع از حقوق کارگران بر اساس قوانین کار و همچنین بهبود شرایط کار و مشارکت در تصویب قوانین متناسب با نیاز کارگران است. در حال حاضر رئیس این دوره مجمع نمایندگان کارگران استان مازندران بر عهده سید علی‌‌اکبر علوی‌نژاد است. علوی‌نژاد رئیس سه دوره مجمع مهمان پایگاه خبری موثق بود که حاصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانیم.

 

 

در مورد نحوه عضو گیری و چارت سازمانی مجمع کمی توضیح دهید

کارگران شرکت‌ها از بین خود یک نماینده تعیین می‌کنند که این نمایندگان کارگران با تشکیل مجمع عمومی استان در جهت تعیین هیئت مدیره اقدام لازم را انجام می‌دهند. تعداد پانزده نفر عضو هیئت مدیره و دو نفر بازرس هم تعیین می‌شود. از این بین یک نفر هم به عنوان رئیس تعیین و مشغول فعالیت می‌شود. این مجمع و فلسفه وجودی آن در قانون کار ذکر شده و در واقع هماهنگ با مجمع بین المللی کار است که یک مجمع جهانی کارگری است. تشکل ما در همه استان‌ها دایر است و این تشکل‌ها در نهایت مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور را تشکیل می‌دهد که در تهران مستقر شده است.

به نظر شما چرا به مجمع نمایندگان کارگران نسبت به دیگر تشکل‌ها مانند کانون شوراهای اسلامی کار و خانه کارگر توجه و رسیدگی کمتری می‌شود؟ آیا این ضعف مربوط به خود مجمع است یا اشکال از مدیران وزارتخانه است؟

واقعیت اینست که سایر تشکل‌ها جا افتاده‌اند و قدیمی‌ترند. آنها هم بودجه دولتی دریافت می‌کنند هم حق عضویت می‌گیرند. در واقع بودجه دولتی را وزارت کار باید تخصیص دهد و چرا به ما با توجه به قانونی بودن تشکل توجه نمی‌شود را نمی‌دانیم. تنها کمک دولتی را چند سال پیش در زمان مدیریت آقای نجفی به مبلغ هشت میلیون تومان دریافت کردیم که آنهم از تهران تصویب شده بود. اما با تمام این بی‌مهری‌ها ما توانستیم در دو دوره به عنوان تشکل برتر استانی انتخاب شویم و یکی از اعضای ما هم در مجمع عالی کشوری عضو شده است.

نحوه تعامل اداره کل کار،رفاه و تامین اجتماعی استان با شما چگونه است و آیا همکاری مناسبی با شما دارند؟

با توجه به بضاعت اندک ما از لحاظ مالی که حتی قادر به تامین مکان مناسبی برای رتق و فتق امور نیستیم، در دوره گذشته مدیر کل محترم وقت مکانی را در حد یک اتاق کوچک در داخل ساختمان اداره کل به ما دادند تا کارهایمان را سر و سامان دهیم و رئیس جدید هم تا این لحظه با ما همکاری کرده ولی در واقع بیم هر لحظه خانه بدوشی با ما همراه است و ممکن است در لحظه تصمیم به پس گرفتن اتاق واگذار شده بگیرند.

چرا بین شوراهای اسلامی کار و مجمع نمایندگان کارگران همکاری و هماهنگی لازم وجود ندارد؟

از نظر من این مشکل هم برمی‌گردد به نحوه مدیریت دوستان ما در وزارت‌خانه و اداره کل. هدف همه ما چه در مجمع و چه در شورا حل و فصل مشکلات کارگری است. منتها گرایش مدیران به شوراها باعث حساس شدن اعضای مجمع می‌شود اما در مدت اخیر همکاری و هماهنگی بین ما بیشتر شده است و بهتر هم خواهد شد اگر آقایان سیاسی بازی‌ها را کنار بگذارند. همانطور که گفتم ما اصلا سیاسی نیستیم و شاید همین به زیان ما تمام می‌شود چون موقع انتخابات و مسائل دیگر برای برخی‌ رای جمع نمی‌کنیم.

نحوه همکاری مدیر کل جدید استان آقای اصغری با شما چطور است؟

ما هنوز به طور کامل از مواضع ایشان نسبت به مجمع آگاه نیستیم ولی در جلسه معارفه نظر مثبتی به همه تشکلات داشتند و امیدوارم همکاری خوبی بین ما ایجاد شود.

آیا مجمع نمایندگان کارگران نقشی در فرآیندهای مهم کارگری مانند تعیین حقوق و دستمزد آخر سال دارد؟ چگونه؟

بله. در شورای سه جانبه که برای تعیین دستمزد و مزایا تعیین می‌شود، رئیس مجمع عالی کشور که در حال حاضر جناب آقای یار احمدیان هستند به دفاع از حقوق کارگران می‌پردازند که بازتاب دهنده مواضع ماست.

با توجه به مشکلات عدیده شما و عدم همکاری ارگان‌های زیربط آیا جهت حل مسائل به نمایندگان مجلس در سطح استان مراجعه کردید؟

بله، متاسفانه ما چندین بار با نمایندگان مجلس در مرکز استان برای نشست و مطرح کردن مشکلاتمان هم آقای شجاعی و هم آقای دامادی نامه‌نگاری کردیم منتها هیچ پاسخی دریافت نکردیم. حتی یک بار هماهنگی لازم با دفتر آقای شجاعی انجام شد که پس از آماده شدن ما، از دفتر اعلام کردند که ایشان قرار ملاقات را کنسل کردند که همه اینها مکتوب و موجود است. منتها به طور غیررسمی با آقای دامادی دو بار صحبت کردم که نتیجه‌ای نداشت. به هر حال ما کارگران از نمایندگان مجلس انتظار بیشتری داریم. مشکلات ما چیزی نیست که از پائین حل شود. خیلی از گرفتاری‌های ما مربوط به قوانین است و باید از بالا بررسی و حل شوند. ما حتی با مجمع نماینگان استان مازندران که ریاست وقتش با آقای احمدی لاشکی بود هم چند بار مکاتبه کردیم و طرح مشکل نمودیم که ایشان هم متاسفانه نسبت به کارگران بی‌توجه بودند و هیچ پاسخی به ما ندادند. همه مکاتبات ما هم به صورت مکتوب موجود است.

آیا از مبادی دیگر مانند استانداری هم اقدامی برای حل مشکلاتتان انجام دادید؟

بله، حتما. منتها پاسخ درستی دریافت نکردیم. با تهران که نامه‌نگاری می‌کنیم اعلام می‌کنند که ما بودجه برای همه تشکل‌های کارگری در نظر گرفته‌ایم و آن را به استان‌ها تخصیص داده‌ایم اما اینجا به ما می‌گویند که بودجه‌ای در کار نیست. در واقع دوستان به جای همکاری با ما برای ما معما طرح می‌کنند. حرف ما اینست که چرا اینهمه بین کارگران و کارمندان دولت تبعیض وجود دارد. یک کارگر با پایه حقوق هفتصد هزار تومانی آخر ماه با کسورات بین ششصد تا نهصد هزار تومان دستش را می‌گیرد آنهم بدون امنیت شغلی ولی یک کارمند دولت با همین پایه حقوق با اضافه شدن انواع و اقسام مزایا دریافتی چند میلیونی دارد. به هر حال ما هم اعضای همین کشوریم و داریم برای این مملکت زحمت می‌کشیم. حالا کار بدنی و طاقت فرسای کارگران را با کار زیر کولر که طبق آمارها بیست دقیقه بیشتر کار مفید در روز نیست مقایسه کنید تا ببینید چه سختی و تبعیض بزرگی بین کارگر و کارمند وجود دارد. یک بخشنامه‌ای چند وقت پیش در مورد مدت قراردادها صادر شد و رسما هم ابلاغ شد که ما قرارداد موقت زیر یک سال از این به بعد نداریم. منتها پس از چند روز این بخشنامه لغو شد. شما ببینید که چطور وزارت‌خانه حتی از حفظ بخشنامه رسمی خود هم ناتوان است.

با توجه به مشکلاتی که پیش روی شماست چه انتظاری از مسئولان دارید؟

انتظارات ما در وهله اول از اداره کل کار، رفاه و امور اجتماعی این است که توجه بیشتری نسبت به ما به عنوان یک تشکل قانونی داشته باشند. اما ضعف بزرگ ما و همه تشکل‌های کارگری اینست که ما فاقد یک نماینده قوی در مجلس هستیم که بتواند از حق و حقوق کارگران و وضع قوانین مناسب با شرایط کارگران دفاع کند. مخصوصا کارگرانی که در شرکت‌های خصوصی کار می‌کنند که واقعا مظلوم واقع شده‌اند.

حرف آخر؟

اینجانب به عنوان یک فرد انقلابی که در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل سال‌ها جنگیده‌ام و از خانواده شهدا هستم و افتخار حضور در جامعه کارگری را هم دارم ضمن تشکر از همه کسانی که به نوعی در راستای احقاق حقوق کارگران تلاش می‌کنند، از کلیه دست اندر کاران استانی و شهرستانی اعم از استاندار، مدیر کل محترم کار، رفاه و امور اجتماعی و همچنین نمایندگان مجلس و مجمع نمایندگان استان مازندران انتظار داریم که توجه‌شان را به کارگران بیشتر کنند و ضمن همکاری بیشتر با جامعه کارگری در راستای منویات مقام معظم رهبری و پاسداری از خون شهیدان تلاش نمایند.

گفت و گو: جواد اکبری


موقع انتخابات کارگر انتخاباتی نیستیم

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مجمع نمایندگان کارگر - علی‌‌اکبر علوی‌نژاد - محمد دامادی - سید رمضان شجاعی - احمدی لاشکی -

نظرات کاربران در مورد : موقع انتخابات کارگر انتخاباتی نیستیم
 • شهروند بی کارپاسخ0سه شنبه 03 آذر 1394

  یعنی می خای بگی اون نامزدی که قرار بود نماینده کارگران باشه می خاد کارگران رو ابزار قرار بده و به عنوان کارگران انتخاباتی بکار بگیره

 • عضو جامعه کارگری شهرداری ساریپاسخ0سه شنبه 03 آذر 1394

  درود بر علوی نژاد و دریابیگی که واقعا درد کارگران رو می فهمند، کارگران نساجی حقوق نگرفته اند، کارگران برخی از شهرداری ها هم یا حوقق نگرفته اند یا حقوقشان خیلی کم است، عده ای هم از کارگر دوستی فقط ژست آن را گرفتند و رای آن را خواستند، جامعه کارگری این با ابتدا از نامزدها قول می گیرد سپس به آنها رای می دهند، برخی هم که خود را نماینده کارگری می دانند صحت ندارد چون تا الان حمایت از هیچ نامزد انتخابات قطعی نشده است

 • بچه محلپاسخ0چهار شنبه 04 آذر 1394

  آقای علوی نژاد انسان شریف و زحمت کشی هستند که از یادگاران دفاع مقدس میباشند. ممنون که درد ما کارگران را فریاد زدید...

 • فرمانپاسخ0چهار شنبه 04 آذر 1394

  تا بوده چنین بوده و تا هست چنین هست!

 • سلیمانپاسخ0چهار شنبه 04 آذر 1394

  اینا همش شعاره پاش برسه این اقایون بهترین تبلیغات و انجام میدن نجربه اینو ثابت کرده

 • مهرانفرپاسخ0سه شنبه 01 دی 1394

  سلام.شنيده هاي ما حاكيست كه آقاي علوينژاد در دوره جديد نه ريس هستن و نه نائب رئيس.سوال اينجاست كه مديران اين پايگاه اطلاع رساني برچه اساسي نوشتن ايشون ريس مجمع نمايندگان كارگران استان مازندران هستند؟

نظر شما در مورد : موقع انتخابات کارگر انتخاباتی نیستیم

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها