مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 7688 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 04 آذر 1394 -ساعت : 09:29

چاپ به اشتراگ گذاشتن
زن بودن یک نعمت است/ در حوزه قانونگذاری باید استانی و ملی فکری کنیم و محله ای و منطقه ای عمل کنیم

گفت‌وگوی اختصاصی مازندمجلس با تنها کاندیدای بانو در حوزه قائمشهر؛

زن بودن یک نعمت است/ در حوزه قانونگذاری باید استانی و ملی فکری کنیم و محله ای و منطقه ای عمل کنیم

اختصاصی مازندمجلس: متأسفانه ما اسیر سیاست زدگی شده ایم شعارها کار نمی کنند بلکه تنها مدتی مردم را سرگرم می کنند/ با حفظ و توسعه کشاورزی، باید گردشگری را به عنوان محور توسعه انتخاب کنیم/ کارآفرینان زن همپای مردان مشغول رقابت هستند / به جای شعار باید اول گفت وظیفه مسئولان به ویژه نمایندگان چیست در فرهنگ غلط انتخاباتی نباید بگذاریم که پول جای شایسته محوری را بگیرد

اختصاصی مازند مجلس: سودابه مهری که رشته آن دکترای معماری است و آرزویش این است که معماری زیبای توانمندی زنان سرزمینش را به همگان بنمایاند زنی که با عضویت در هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران فرصت بیان دیدگاه های زیبایی شناختی خود در دایره‌ای عملیاتی را یافته است به بهانه احوال اجتماعی و فرهنگی در این روزهای مازندران و قائمشهر پی صحبت این خانم معمار دانشگاه آزاد مازندران نشستیم زنی که یکبار نیز به عنوان بانوی نمونه استان معرفی شده و می‌گوید این قابلیت در همه زنان سرزمینش وجود دارد.

 

مازند مجلس: خانم دکتر اجازه بدهید از زیستگاه شما یعنی قائمشهر شروع کنیم شهری مملو از آسیب های اجتماعی و با آمار بالای بیکاری آیا این بحران ها شما را آزار می دهد؟

مهری: حتما باعث آزار می شود این حسرت و آزار وقتی بیشتر می گردد که می بینم در گذشته این شهر بر پایه صنعت بنا شده بود اما حالا از صنایع آن تنها یادگاری باقی مانده است و در حالیکه حداقل در قائمشهر نباید مشکل بیکاری داشته باشیم متأسفانه شاهدیم که این شهرستان جزو 5 بخش بیکار مازندران است متأسفانه ما اسیر سیاست زدگی شده ایم شعارها کار نمی کنند بلکه تنها مدتی مردم را سرگرم می کنند احیای صنایع فرسوده تنها یک نوستالژی زیباست اما در عمل جزو صرف وقت و هزینه نتیجه ای ندارد.

 

مازند مجلس: شما راه حل را در چه می دانید؟

مهری: در صنایع کوچک و زودبازده البته نه به شیوه دولت قبل بلکه با یک طرح مطالعاتی و نیازسنجی و واقع گرایی متأسفانه عدم توجه به فناوری های نوین در بخش کشاورزی و بی میلی به صنایع تبدیلی باعث شده است زیر کشت را افزایش دهیم و سهممان را از خودکفایی در بخش کشاورزی بالا ببریم با تغییر کاربری های گسترده و زمین خواری کشاورزی مواجهیم. که البته بخشی از آن بر می گردد به برنامه پنجم توسعه که از اول بحث کیفی و کمی آن به درستی مشخص نشده و بحث تحریم هم کمی توانسته برنامه را ناکار آمد کند و الان که در پایان برنامه هستیم فقط به چند درصد برنامه اعتبار بخشیدم.

این بی توجهی البته به محل زندگی و معماری مازندران هم شده است الان خانه های ما تنها محل زیست است نه زندگی شهرسازی نمادی از فرهنگ اقتصاد جامعه آن اقلیم است این سردرگمی موجود در معماری ما خبر از احوال پریشانمان می دهد احوالی که باید برای آن چاره ای یافت در صورتیکه در برنامه چشم انداز تعریف شده که شاخص معماری ما باید بومی اسلامی باشد و تقویت ارزشهای اسلامی در معماری و شهرسازی در رأس امور قرار گیرد.

به هر حال بیکاری جدی ترین معضل این روزهای قائمشهر است فکر می کنید به جز صنایع کوچک که آن هم سازو کار خوش را دارد باید برای این زخم عمیق چه مرهمی یافت مازندران هم جنگل دارد و هم دریا و حدود 50 ریز اقلیم که در دنیا نادر است پس باید در بحث گردشگری کار کنیم مانند دیگر جاهای دنیا که در آمد سرشار از محل گردشگری دارند ما باید فرهنگ کارگران را در جوانان نهادینه کنیم

تا آنها خود را پیدا کنند جوانان فقط برنامه کار می خواهند مازندران قطبی اقتصادی است و به نظر من شناسایی درست فرصت ها باید در اولویت باشد مشاغل خانگی و کوچک هم مصادیقی دارد مثلا پرورش گل ، بانک های ما البته همکاری لازم را ندارند و این بد است این کمکی به توسعه مازندران نمی کند ما باید برای حل معضلات اقتصادی به خصوص بیکاری میل به کار را افزایش دهیم و همزمان سطح مدیریتی را ارتقاء دهیم به گونه ای که مدیران از محافظه کاری به سمت ریسک پذیری بروند ما با بیمه های قوی و حمایت کامل از کشاورزان در این استان کشاورزی رونق ببخشیم.

مازند مجلس: یکی از موارد مورد مجادله در استان انتخاب محور توسعه است شما از بین کشاورزی و گردشگری کدامیک را انتخاب می کنید؟

مهری: من اعتقاد دارم با حفظ و توسعه کشاورزی باید گردشگری را به عنوان محور توسعه انتخاب کنیم اگر نگاهی کلان به حوزه گردشگری داشته باشیم حتی می توانیم کشاورزی را درخدمت آن بگیریم گردشگری در حال حاضر متنوع ترین حوزه کسب درآمد است از گردشگری معماری گرفته تا گردشگری پزشکی و طبیعی همانطور که درگذشته محور توسعه شهرستان قائمشهر نساجی بوده است که سرپرستی         بانک ملی و سرپرستی بانک ملت و شرکت نفت و تأمین اجتماعی همه در این شهرستان بوده که الان همه در مرکز استان تجمع شده فقط مرکز خدمات درمانی استان در این شهرستان است که این آخری هم به لطف دوستان دارد به مرکز استان می رود.

 

مازند مجلس: اجازه بدهید حوزه گفتگو را کمی درونی تر و شخصی تر کنیم زن بودن چه قدر سخت یا آسان است؟

مهری: زن بودن یک نعمت است امروزه بزرگترین کارآفرینان زن همپای مردان مشغول رقابت هستند متأسفانه هنوز در ایران و مازندران زنان در حوزه مدیریتی جا نیافتادهاند ما هم اقتدار مردانه می خواهیم و هم لطافت زنانه خداوند هر دوی آن ها را پیش روی ما گذاشته و همانگونه که زن و مرد با ازدواج انسان را کامل می کنند می توانند با همکاری در کنار هم به رشد و کمال اقتصاد هم کمک کنند به نظر من تنها مشکل زنان ما عدم خودباوری است من همیشه سعی کرده ام کمک کنم تا اعتماد به نفس زنان بیشتر شود و پتانسیل های خود را شکوفا کنند چون در قرآن سوره های مبارکی مانند مریم – مجادله – نساء و ..... مربوط به زنان است و حق های طلاق - عده وجود دارد و زنان در صدر اسلام همیشه در معیت با پیامبر اسلام پیشقدم بودند.

 

مازند مجلس: برای رشد خودباوری آنها باید چه کرد.؟

مهری: باید ازصبوری و قدرت مدیریتشان استفاده کنند واقعا مدیریت خانه به اندازه مدیریت مردان در بیرون از منزل کار دشواری است حفظ حرمت حریم شخصی به عهده زنان است که اصلا مأموریت کوچکی نیست در همین قائمشهر 53 درصد واجدان شرایط برای رأی دادن زن هستند اما چرا تا به حال یک نماینده زن هم در مازندران نداشته ایم ؟ حضور گسترده زنان مازندرانی در جنگ- زمین های کشاورزی و تربیت نسل جدید حائز اهمیت است پرورش جوانان نخبه مازندران از مادران خوب مازندران است فقط زنان هستند که می توانند اشتباهات مردان را درست کنند و همراه یک مرد موفق همیشه یک زن موفق وجود دارد.

 

 

مازند مجلس: شاید این عدم پیشرفت به برخوردهای شعاری هم بستگی داشته باشد؟

مهری: حتما دارد آیا کار نماینده مجلس آسفالت کردن کوچه و خیابان است؟ به عقیده من به جای شعار باید اول گفت وظیفه مسئولان به ویژه نمایندگان چیست در فرهنگ غلط انتخاباتی (چون در آستانه انتخابات هستیم اینها را می گویم) نباید بگذاریم که پول جای شایسته محوری را بگیرد نماینده باید کلان نگر باشد ما باید خودمان را سیاست های کلی نظام ببینیم خصوصاً که در مجلس دهم که برنامه ششم توسعه در پیش است سعی اهتمام ورزیم که بتوانیم مردم فارغ از منازعات سیاسی و جناح بندی با آرامش و شادی به کار خود ادامه دهند.

 

مازند مجلس: بزرگترین آسیب های حوزه زنان قائمشهر را چه می دانید؟

مهری: زنان بد سرپرست بیمه زنان روستای و خانه دار عدم توجه کافی به معضلات حوزه زنان نظیر اعتیاد - ازدواج های ناموفق و طلاق اصلی ترین آسیب های حوزه زنان در این شهرستان است به عقیده من دانشگاه های ما باید در این زمینه وارد صحنه شوند. الان دانشجویان به کالای اقتصادی تنزل پیدا کرده اند و در چنین فضایی توقع اثرگذاری اجتماعی از دانشگاه بیشتر یک شوخی است .

 

مازند مجلس: انتخابات پیش روی مجلس و عملکرد دولت را چگونه ارزیابی می کنید. ( مخصوصاً در حوزه زنان )؟

مهری: باید در حوزه قانونگذاری از کل به جزء حرکت کنیم و استانی و ملی فکری کنیم و محله ای و منطقه ای عمل کنیم تلاش ما باید هم به سود شهرمان باشد و هم استانمان تضاد اینها با هم مشکلاتی عدیده را ایجاد خواهد کرد.

بارها دیده شده تقابل دو نماینده یک شهرستان باعث عقب ماندگی آن شهرستان شده و تقابل نماینده های استان همه صدمات  جبران ناپذیری برای استان داشته است ما باید در سال همدلی و هم زبانی حرکت های همدلی داشته باشیم در حوزه زنان در دولت های دکتر روحانی کارهای خوبی در استان شروع شده که در حد برنامه است انشاءاله هر چه زودتر به نتیجه برسد امیدواریم که زنان ما در انتخابات مجلس دهم به صحنه می آیند که زن می توانند در خارج از خانه کار کند بگونه ای مهارانه که نمی گذارند در داخل لطمه ای وارد شود.


زن بودن یک نعمت است/ در حوزه قانونگذاری باید استانی و ملی فکری کنیم و محله ای و منطقه ای عمل کنیم

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سودابه مهری - کاندیدای زن - حوزه انتخابیه قائمشه - حضور بانوان در انتخا -

نظر شما در مورد : زن بودن یک نعمت است/ در حوزه قانونگذاری باید استانی و ملی فکری کنیم و محله ای و منطقه ای عمل کنیم

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها