مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 94176 -تاریخ انتشار : شنبه 27 شهریور 1395 -ساعت : 12:11

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اقتصاد آزاد لازمه تحقق اقتصاد پویا

سرمقاله شماره ششم نشریه موثق؛

اقتصاد آزاد لازمه تحقق اقتصاد پویا

اختصاصی مازندمجلس: سرمقاله ششمین نشریه موثق به قلم سیدمحمد جعفری رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان با عنوان (اقتصاد آزاد لازمه تحقق اقتصاد پویا)

اختصاصی مازندمجلس: سید محمد جعفری*: شرط لازم رعایت حقوق مصرف کنندگان، استیفای حقوق حقه تولید کننده است. یعنی در بستری که حق و حقوق تولید کننده ما ضایع می‌شود و زیر پا له می‌شود نمیتوان انتظار داشت که حتما حقوق مصرف کننده رعایت شود. از نظر علمی زمانی معادله بین تولید کننده و مصرف کننده برقرار می‌شود که به صورت بُرد بُرد باشد. از طرفی باید منافع عمومی در دراز مدت بر منافع کوتاه مدت ترجیح داده شود.

برای تحقق اقتصاد پویا باید توامان به حقوق مصرف کننده، تولید کننده و عرضه کننده توجه شود. این سه مورد جدا از یکدیگر نیستند. در اقتصاد آزاد، چنانچه یک تولید کننده تولیدات خود را در مسیر تمایلات و سلیقه مصرف کننده مدیریت نکند، محکوم به فنا و نابودی است. اگر ما اقتصادمان را به سمت اقتصاد آزاد، بدون رانت و غیر انحصاری مدیریت کنیم، خود به خود تولید کننده برای آنکه سهم بازار خود را حفظ کند و برای آنکه مشتریان خود را از دست ندهد، مجبور خواهد بود به سلیقه و نیاز مصرف کننده توجه کند و خود کنترلی را برای خود ایجاد کند. در این صورت خود را ملزم خواهد داشت که برای عرضه کالا و خدمت، کیفیت بالا، قیمت مناسب و خدمات بهتر را اصل اساسی تجارت خود قرار دهد.

بنابراین برای آنکه ما بتوانیم هم حقوق مصرف کننده را رعایت کنیم و هم حقوق تولید کننده را استیفاء نماییم، تنها راه ایجاد یک اقتصاد آزاد و اصولی در کشور است که اگر اتفاق بیفتد طبیعتا بسیاری از مشکلاتمان مرتفع خواهد شد.

 

* رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان

و عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر ساری

این مطلب در ششمین شماره نشریه موثق (14 شهریور 95) منتشر شد


اقتصاد آزاد لازمه تحقق اقتصاد پویا

نویسنده :
منبع : نشریه موثق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سید محمد جعفری - اقتصاد آزاد - اقتصاد پویا - شورای شهر ساری -

نظرات کاربران در مورد : اقتصاد آزاد لازمه تحقق اقتصاد پویا
  • اسحق عنایتیپاسخ0شنبه 27 شهریور 1395

    سلام جناب دکتر جعفری مقاله شما را در مورد اقتصاد ازادخواندم بسیار زیبا و عالی نوشتید . امید است همیشه منشا خیر بوده و باشید

نظر شما در مورد : اقتصاد آزاد لازمه تحقق اقتصاد پویا

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها