مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 95820 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 31 شهریور 1395 -ساعت : 10:43

چاپ به اشتراگ گذاشتن
رزمندگی مازندران در 8 سال دفاع مقدس

پرونده موثق از؛

رزمندگی مازندران در 8 سال دفاع مقدس

اختصاصی مازندمجلس: در 8 سال دفاع مقدس 430 هزار نفر رزمنده از خطه مازندران به جبهه اعزام شدند که با لحاظ تکرار آمار حضور افراد، این رقم به 85 هزار رزمنده می‌رسد

اختصاصی مازندمجلس: خاطره‏‌ى شهدا را بايد در مقابل طوفان تبليغات دشمن زنده نگهداشت. (مقام معظم رهبری)

دنياي امروز كه عصر انفجار اطلاعات لقب گرفته است و در زمانه‌اي كه مرزهاي جغرافيايي، معنا و مفهوم پيشين خود را در ساختار جديدي از معرفت و تحول مبنايي در حيات بشري، رفته رفته از دست مي‌دهند و اقتدار ملي هر كشور در بُعد فرهنگي آن جلوه و ظهور مي‌يابد، پاسداري از ارزش‌هاي فرهنگي، رويكردي واقع‌بينانه و استراتژيك خواهد بود. در اين ميان، رسالت همه آناني كه به عدالت، آزادي و رهايي مي‌انديشند و به آرمان بزرگ پيامبران ايمان دارند، آن است كه از فرهنگ ايستادگي و وارستگي در اين تهاجم بي‌حساب با هر وسيله ممكن صيانت و پاسداري كنند.

درخشان‌ترين و فروزان‌ترين ستاره آسمان فرهنگ رهايي، مشعل پرفروغ فرهنگ شهادت است. تكريم و تعظيم شهيدان، تلاشي مقدس است در برافراشتن پرچم‌هاي سرخ استقلال و آزادي بشريت، از يوغ ذلت و اسارت و گام بلندي است در راستاي احياي ارزش‌هاي مكتب توحيد و عدالت؛ زيرا كه، «شهادت، مرگ در راه ارزش‌هاست» و هر شهيد، مشعلي است كه در بلنداي عزت و سرافرازي يك ملت، جاودانه مي‌درخشد.

در 8 سال دفاع مقدس 430 هزار نفر رزمنده از خطه مازندران به جبهه اعزام شدند که با لحاظ تکرار آمار حضور افراد، این رقم به 85 هزار رزمنده می‌رسد. آمار شهدای استان مازندران به تفکیک؛ شهدای پاسدار هزار و 89 شهید، شهدای کادر ارتش206 شهید، شهدای سرباز وظیفه سپاه هزار و 80 شهید، سربازهای شهید ارتش 2 هزار و 532 شهید، شهدای کادر انتظامی 186شهید، سربازان شهید انتظامی 332 شهید، شهدای بسیجی 4 هزار و 599 شهید، شهدای جهادی یکصد و یازده شهید، شهدای هلال‌احمر 22 شهید و شهدای مردمی (انقلاب، ترور، مکه و بمباران) 243 شهید است. تعداد جانبازان دفاع مقدس را به تفکیک درصد جانبازی شامل، 373 جانباز 70 درصد، 912 جانباز 50 تا 69 درصد، هزار و 417جانباز 40 تا 49درصد، 9 هزار و251 جانباز 25 تا 39 درصد، 17هزار و 261 جانباز یک تا 24 درصد.

دیریست با عهد قالوا بَلیِ مردان روزگار می‌گذرانیم که چشمه‌های جوشان عشق را از بلندای روح بی‌قرار خویش بر پهنه‌ گیتی جاری کردند تا از زلال معرفت جان‌هایشان کام تشنه سیراب گردد. همان‌ها که نوبت زندگیشان را فراموش کردند تا دیگران فرصت بیشتری برای حیات داشته باشند. اینک ما پیروان هزار ساله‌ی مکتب انبیاء بار سنگین حفظ دستاوردهای تاریخی بر دوشمان است که یادآور هشت سال اوج پایمردی و ایثار بزرگ مردان مکتب ثارا.. است.که عطر دل انگیز یاد و خاطره‌شان، از قنوت فاو تا سکوت دشتهای دهلران و غروب دشت شلمچه در فضای غم انگیز دلهایمان تا ابدیت پراکنده خواهد بود.

این مطلب در هفتمین شماره نشریه موثق (31 شهریور 95) منتشر شد


رزمندگی مازندران در 8 سال دفاع مقدس

نویسنده :
منبع : موثق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : جبهه - رزمندگی مازندران - شهدای مازندران - هفته دفاع مقدس -

نظر شما در مورد : رزمندگی مازندران در 8 سال دفاع مقدس

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها