تاریخ انتشار : دوشنبه 24 مهر 1396 - ساعت : 10:54

کد مطلب: 203374 چاپ به اشتراگ گذاشتن

نجفی:

سایر زیر مجموعه های شهرداری هم املاک واگذار کرده اند/ اخذ عوارض برای تردد در اتوبان ها/پرداخت حقوق به افرادی که وجود خارجی نداشتند

مازندمجلس: خبرگزاری میزان- شهردار تهران گفت: فضای شهری فروخته شده است و از منابع مالی شهرداری حداکثر استفاده را کرده اند.

مازندمجلس:

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، محمد علی نجفی روز دوشنبه در نخستین نشست خبری اش با اصحاب رسانه گفت: شهر ما در کنار همه زیبایی‌ها و ظرفیت‌های بی مانندش، درمعرض تهدید‌هایی قرار داد که ایجاب می کند وضعیت "زیست پذیری" و "پایداری " و "آسایش" و "آرامش روانی واجتماعی" آن را به صورت مستمر مورد ارزیابی قراردهیم.

وی ادامه داد: سیاست‌های شهری در چند دهه اخیر، از یکسو به افزایش داشته‌ها و امکانات شهری منجر شده و از سوی دیگر زیست پذیری و پایداری آن را کاهش داده است. با آن که دستاوردهایی داشته‌ایم  ولی کیفیت محیط اجتماعی و محیط زیستی شهری یا منبع تامین مالی مورد نیاز شهر در وضعیت مطلوبی نیست.

به گفته شهردار تهران سیاست‌های شهری طی دهه‌های متمادی عمدتا معطوف به اداره روزمره شهر بوده و به آینده شهر کمتر اعتنا داشته است و درنتیجه، در ارتقاء زیست پذیری و پایداری شهری موفقیت چندانی نداشته است. امروز در وضعیتی قرار داریم که ادامه سیاست‌های قبلی ممکن نیست.

شهردار تهران با بیان اینکه دارایی‌ها و منابع شهر تا حداکثر ممکن مورد بهره برداری قرار گرفته است گفت:  فضاهای شهری فروخته شده ‌اند، منابع آب شهر برای رشد آتی شهر کفایت ندارند. در کنار آن نابرابری فضایی و اجتماعی درحال گسترش است. شهر در برابر حوادث طبیعی آسیب پذیر است، آسیب‌های اجتماعی رو به گسترش است و ... و تنش های حاصل از این پدیده‌ها در سطح فردی و روابط بین شهروندان وبه صورت روزمره خود را آشکار می ‌کند.

وی سیاست‌های شهری کنونی  را باری حل مشکلات کافی ندانست و افزود:زمان بازنگری در این سیاست‌ها فرا رسیده است. شکل دادن به آینده شهر بدون ارزیابی سیاست‌ها میسر نیست. ما به ایده‌هایی برای شهر آینده نیاز داریم و این جز از طریق گفت و گوی عمومی وفراگیر به دست نمی‌آید. ایده درباره شهر نزد این یا آن فرد یا گروه نیست. ایده در جریان گفت و گوی عمومی بین گروه‌های مختلف مردم ، کارشناسان و مدیران شکل می گیرد.


نجفی با بیان اینکه نقد و ارزیابی سیاست‌های شهری را باید از ارزیابی مدیران شهر جدا کرد، تاکید کرد: مشکل ما در ارزیابی سیاستهای شهری این است که به آن جنبه‌های شخصی داده می شود. متاسفانه فضای سیاسی کشور هم این گرایش را تشدید می ‌کند که نقد سیاست‌های شهری را به مدیران گذشته تقلیل هد. نقد مدیریت شهری هویتی شده است و این امکان نقد و تغییر سیاست‌ها را دشوار ساخته است.

وی افزود: تصور این که اگر این فرد یا آن فرد بیاید، یا این جناح یا آن جناح بیاید، شهر دچار مشکل می شود یا مشکلات به تمامی حل می شود، تصور واقع بینانه‌ای نیست ما به علت هویتی شدن سیاست – از جمله در حوزه نقد وضعیت شهر- نتوانسته‌ایم به مفهوم "مصلحت شهر" نزدیک شویم. "مصلحت شهر" مفهومی معادل " منافع ملی" در سطح کشور است. شهر محل زندگی همه ماست و همه ما جدا از گرایش‌های سیاسی و اجتماعی‌مان به شهری زیست پذیر و پایدار نیازمندیم.


شهردار تهران با اعلام اینکه راههای کوتاه مدت پاسخگوی مشکلات ما نیست،گفت: درحالی که مشکلاتی که با آن مواجه‌ایم، مشکلاتی است که هم اکنون پیش روی ماست ولی راه‌های کوتاه مدت به آن پاسخ نمی‌دهد. شکاف بین مشکلات عاجل و فوری و راه‌های میان مدت یکی از مسائلی است که در سیاست گذاری شهری با آن مواجه ‌ایم. تغییر سیاست‌ها و روشها نیازمند زمان است مدیران شهری جدید با توقعات و انتظاراتی مواجه‌اند که نمی‌توانند در کوتاه مدت به آن پاسخ دهند. برای حل مشکلات و جلوگیری از سرخوردگی مردم تنها راه، مشارکت گسترده مردم است.

در ادماه این نشست نجفی با بیان اینکه امروز، پنجاهمین روز کاری من در شهرداری تهران است افزود: یکی از لوازم ارزش به مردم، ارزشی است که برای اصحاب رسانه قائل هستیم و من در پاسخ گویی به خبرنگاران کوتاهی نخواهم کرد.

شهردار تهران از برگزاری نشست‌های فصلی با اصحاب رسانه خبرداد و  اظهارکرد: قرار شده هر فصل نشست‌های خبری با خبرنگاران داشته باشیم.

شهردار تهران در خصوص وضعیت بافت فرسوده شهر تهران خاطرنشان کرد: بافت فرسوده یکی از اصلی‌ترین مشکلات شهر تهران است و سیاست‌های قبلی برای احیای بافت فرسوده موفق نبوده است.
نجفی افزود: باید برنامه‌های جدیدی برای احیای بافت فرسوده در دستور کار قرار گیرد و طرح جدید شهرداری با کمک وزارت مسکن به ریاست جمهوری ارائه خواهد شد.

وی اساس برنامه‌های شهرداری را بهره گیری از توان بخش خصوصی دانست و گفت: به دنبال استفاده از توان بخش خصوصی برای نوسازی بافت فرسوده هستیم، اما باید به این موضوع توجه شود که بافت فرسوده می‌تواند یکی از دارایی‌های ما در شهر باشد.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه نباید به دنبال ساخت و ساز کامل در بافت فرسوده بود اظهار کرد: به دنبال این نیستیم که در بافت فرسوده تنها به ساخت و ساز بپردازیم بلکه در بسیاری از نقاظ بافت فرسوده می‌توان کار احیا را انجام داد.

وی در رابطه با انتشار مجلات همشهری بیان کرد: فعلایت مجلات همشهری شرایط نا برابری را برای سایر رسانه‌ها ایجاد کرده بود و تعدادی از مجلات تنها ٢٠ درصد استفاده و ٨٠ درصد آن بازگشت داده می‌شد.
نجفی ادامه داد: برای چاپ این مجلات یارانه فراوانی از شهرداری پرداخت می‌شد. اکنون ٤ عنوان از مجلات که بالای ٨٠ درصد بازگشت داشته اند تعطیل و برای ادامه فعالیت مجلات نیز بررسی‌هایی را خواهیم داشت.

شهردار تهران در رابطه با صدور دو بخش نامه ضد فساد در شهرداری گفت: صدور ٢ بخشنامه ضد فساد تا حدود زیادی سبب کاهش فساد در شهرداری تهران شد و این دو بخش نامه، اقدامی کاملا ضد فساد در شهر تهران بود.
وی با اشاره به انتصابات صورت گرفته در شهرداری تهران اظهارکرد: من تاکنون ٦ معاون انتخاب کرده و یک معاون دیگر را نیز امروز یا فردا معرفی می‌کنم. موافقم این موضوع نیستم که افراد انتخاب شده نزدیک به شهردار قبل هستند و این افراد یا اصلاح طلب و یا متمایل به اصلاحات هستند.

نجفی با بیان اینکه انتخاب‌های من سیاسی نبوده است خاطرنشان کرد: ٦٨ هزار و ٤٠٠ نن رابطه همکاری رسمی، قراردادی و پیمانی با شهرداری دارند و ٨٠٠ تن نیز به عنوان مدیر فعالیت می‌کنند.

وی افزود: نمی‌توان ادعا کرد که تمام مدیران شهرداری طرفداران سیاسی شهردار تهران بوده اند.
شهردار تهران تصریح کرد: افرادی را انتخاب خواهم کرد که در سطح معاونت‌ها با برنامه‌های من هماهنگ بوده و نزدیک به سیاست‌های شهردار قبل نباشند.

نجفی یکی از سیاست‌های خود برای انتخاب مدیران را انتخاب از بدنه شهرداری دانست و اظهارکرد: در سطح معاونین نیرو‌ها از خارج از شهرداری انتخاب شدند، اما در سطوح دیگر انتخاب‌ها از بدنه شهرداری خواهند بود.

وی بیان کرد: مدیران انتخاب شده از افراد پاکدست خواهند بود.

شهردار تهران در خصوص بدهی دولت به شهرداری تهران تصریح کرد: هیچ گاه اعلام نکرده ام که دولت به شهرداری تهران بدهی ندارد.باید در این رابطه حساب و کتاب صورت گیرد. در قانون بودجه سال ٩٦، ردیف‌هایی است که متعلق به شهرداری است، اما در شش ماهه نخست سال مبلغی از سوی دولت به شهرداری پرداخت نشده است.

نجفی افزود: طی نامه‌ای از دولت درخواست کرده ایم که در برخی موارد از جمله ٦٠ درصد سهم شهرداری از جرائم راهنمایی و رانندگی که طی ٥ ماهه نخست مبلغ آن ٨٠ میلیارد تومان بوده است را به شهرداری پرداخت کند.

وی تاکید کرد: دولت معتقد است احکام بودجه یک ساله است و به همین خاطر مبالغی که از قبل به شهرداری پرداخت نشده، نباید پرداخت شود.

شهردار تهران از تشکیل یک کمیته مشترک میان شهرداری و دولت خبرداد و گفت: بعید است که در سال جاری با توجه به شرایط دولت، ما بتوانیم مبالغی را از مسئولان دولت دریافت کنیم، اما با توجه به اینکه در دولت مدافع حقوق شهروندان هستم، بدهی‌ها و مطالبات را پیگیری می‌کنم.

نجفی با بیان اینکه اطلاعی از شروط شهردار قبلی برای پذیرش شهرداری تهران ندارم خاطرنشان کرد:
اطلاعی از شروط تعیین شده از سوی محمدباقر قالیباف برای قبول سمت شهردار تهران ندارم.

وی در خصوص تعاریف مطرح شده پیرامون هزینه‌های فاقد سند، بیان کرد: در زمان حضور محمود احمدی نژاد در شهرداری تهران تخلف‌های مالی زیادی صورت گرفته بود. به گونه‌ای که تنها طی ٢ سال ٣٢ میلیارد تومان هزینه فاقد سند که هزینه‌ای است که در بودجه شهرداری پیش بینی نشده صورت گرفته بود.

نحفی تاکید کرد: آن زمان و طی ٦ سال، مهدی چمران، رئیس وقت شورای شهر هیچ گاه اجازه نداد به موضوع هزینه‌های فاقد در صحن شورا بپردازیم.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه هیچ شرطی برای شهرداری تهران نداشته و از جانب هیچ نهادی شرطی برای فعالیت من مطرح نبوده است گفت: هیچ شرطی برای پذیرش شهرداری تهران نداشتم و در مقابل هیچ نهادی نیز برای من شرطی در نظر نگرفته بود.

وی با اشاره به فضای آلوده فرهنگی حاکم بر جامعه تصریح کرد: در هیچ موردی مماشت نخواهم کرد و اعتقادی نیز به افشاگری ندارم.

شهردار تهران در خصوص موضوعات مطرح شده پیرامون نقش داشتن خود در افشای اسامی افراد دریافت کننده املاک نجومی بیان کرد: جلساتی را در تابستان ٩٥ با اعضای اصلاح طلب شورای قبلی داشتیم. آن زمان یکی از اعضای شورای شهر نامه‌ای را به من نشان داد. آن زمان به آن عضو شورا اعلام کردم که نامه نظر ن‌هایی نیست.

وی تاکید کرد: یک نسخه از اسامی افراد به من داده شد، اما من تنها آن نامه را به دبیرخانه ستاد مبارزه با جرائم اقتصادی ارائه کردم. من هیج گاه نقشی در افشای گزارش املاک نجومی نداشتم و آن زمان موافق افشای گزارش نیز نبودم.

نجفی خاطرنشان کرد: قالیباف یک مشاور را به عنوان رابط شهرداری و دستگاه قضا تعیین کرده بود. زمانی که من شهردار شدم، درخواست کردم که گزارش املاک نجومی به من ارائه شود، اما تاکنون چنین نشده است.

وی تاکید کرد: فرد تعیین شده از سوی قالیباف طی ١٠ روز گذشته نیز هنوز به عنوان رابط با قوه قضائیه همکاری داشته و ما طی نامه‌ای اعلام کردیم که این فرد دیگر رابط شهرداری نیست.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه واگذاری املاک نجمومی تنها از سوی سازمان املاک شهرداری نبوده است تصریح کرد: تنها سازمان املاک کار واگذاری املاک را نداشت و من در موقعیتی دیگر سایر واگذاری‌ها از سوی سایر زیرمجموعه‌های شهرداری را اعلام خواهم کرد.

نجفی با اشاره به اعلام اسامی برخی افراد به عنوان مدیر در فضای مجازی اظهارکرد: برخی اسامی مطرح شده بودند که هیچ گاه مد نظر من برای انتناب نبوده اند.

وی در خصوص شایعه ممنوع التصویری خود گفت: هنوز این موضوع به طور رسمی به من اعلام نشده و من نیز تنها این موضوع را شنیده ام. اگر قرار است مم ممنوع التصویر شوم باید فکری به حال خود کرده تا این مشکل برطرف شود.

شهردار تهران در خصوص دارایی‌های فروخته شده طی ١٢ سال گذشته خاطرنشان کرد: بخشی از دارایی‌های فروخته شده بدون مشکل بوده و تنها در مواردی که تراکم فروشی شده، اما ساخت و ساز صورت نگرفته است با مشکل مواجه هستیم.

نجفی افزود: در تهران آینده فروشی شده و طی ماه‌های آینده هر چه ساخت و ساز انجام شود، عوارضی به شهرداری پرداخت نمی‌شود.

وی در رابطه با ساخت و ساز‌های صورت گرفته در بوستانی در منطقه پاسداران بیان کرد: زمینی که در آن درخت بوده، از سوی شهرداری واگذار شده و به این خاطر که تراکم آن نیز فروخته شده، کاری از دست ما برنمی آید.

شهردار تهران افزود: در گذشته برخی املاکی فروخته شده اند که اکنون مالک جدید احساس می‌کند سر آن‌ها کلاه گذاشته شده است و نباید این چنین می‌شده است.

نجفی تاکید کرد: امیدوار هستیم طی بازه زمانی ١٠٠ روزه، در رابطه با وضعیت شهر پیش از تحویل از شهردار قبلی گزارشی را ارائه دهیم.

وی در رابطه با انتقادات مطرح شده از سوی اعضای شورای شهر تصریح کرد: انتقاد‌های اعضا را به عنوان هجمه نمی‌دانم و برای پاسخگویی به آن‌ها تلاش خواهم کرد.

شهردار تهران از تهیه یک طرح برای مدیران شهرداری خبرداد و گفت: مدیران در شهرداری به ٣ دسته تقسیم شده اند. بر اساس طرح جدید، ما برای انتخاب مدیران حرفه‌ای در سطح ٣ فراخوان خواهیم داد و این برای اصلاح مشکلات موثر خواهد بود.
نجفی در رابطه با مناسب سازی معابر و محیط شهر تهران اظهارکرد: بدقوارگی شهر تهران قابل لمس است و عموم شهروندان تهرانی قدرت بهره گیری مطلوب از شهر را ندارند.

وی افزود: تهران به هیچ وجه مناسب زندگی معلولان نیست و به دنبال تبدیل تهران به شهری دوست دار معلولان، کهنسالان و ... هستیم.

شهردار تهران از انتخاب یک مشاور به عنوان مشاور امور معلولان خبرداد و اظهارکرد: طی ١٠ روز آینده مشاور شهردار در امور معلولان را معرفی خواهم کرد تا مشکلات شهر برای معلولان با کمک این قشر برطرف شود.

نجفی با بیان اینکه نگاه به پروژه‌های عمرانی در تهران، تنها نگاه فیزیکی بوده است گفت: در پروژه‌ای مانند صدر به هیچ وجه به جنبه اجتماعی توجه نشده و با نگاه به این پل، گمان می‌شود که هیولایی در مقابل شهروندان ایستاده است.

وی با تاکید بر اینکه حجم پروژه‌های عمرانی در شهر تهران کاهش می‌یابد تصریح کرد: در آینده تعداد پروژه‌های عمرانی کاهش می‌یابد و تلاش خواهیم کرد که پروژه‌های کوچک شهری را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

شهردار تهران منابع مالی را یکی از معضلات پروژه‌های شهری دانست و خاطرنشان کرد: از بهمن ماه سال گذشته، به پروژه‌های شهری هیچ منابع مالی تزریق نشده بود و ما به دنبال برطرف کردن مشکلات در این زمینه هستیم.

وی از ادامه همکاری شهرداری با قرارگاه خاتم خبرداد و گفت: از همکاری با قرارگاه خاتم رضایت کامل داریم و نحوه قرارداد‌ها تنها شفاف خواهد شد.

نجفی در خصوص تعداد منابع انسانی شهرداری تهران اذعان کرد: بر اساس آخرین اعلام، تعداد کارکنان شهرداری ٦٨ هزار ٤٠٠ تن هستند، اما در آمار قبلی تعداد برخی پرسنل از جمله کارکنان بهشت زهرا، سازمان ورزش و ... اعلام نمی‌شد.

شهردار تهران افزود: در مجموع شهرداری ماهیانه به ١٢٥ هزار میلیارد تومان حقوق پرداخت می‌کند، اما تعدادی از این افراد کسانی هستند که از شهرداری به جانشینی پیمانکار خود حقوق می‌گیرند و به صورت پیمانکاری با شهرداری فعالیت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان قصد تعدیل نیرو در شهرداری را نداریم گفت: به غیر از افرادی که تنها نامشان موجود بوده و حقوق دریافت می‌کرده اند، اما وجود خارجی نداشته اند و کارکنانی که با زد و بند وارد سیستم شده اند، مابقی افراد در بدنه شهرداری باقی خواهند داد.

نجفی در پاسخ به این پرسش که میزان بدهی شهرداری اکنون چه میزان است؟، گفت: میزان کل بدنی‌ها ٣٠ هزار میلیارد تومان است که ١٨ هزار میلیارد به بانک ها، ٩ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران و ٣ هزار میلیارد تومان، سایر بدهی‌ها است.
وی ادامه داد: طی مدت زمان اخیر، بنیاد تعاون ناجا اعلام کرده است که ٢ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان از شهرداری طلب دارد و این مبالغ در محاسبات ما نبوده است.

شهردار تهران در خصوص واگذاری شهروند و شهر آفتاب به بانک شهر اظهارکرد: قصد واگذاری بانک شهر و شهرآفتاب به بانک شهر را نداریم و شورای قبلی نیز برای واگذاری به توافق نهایی نرسیده بود.

نجفی افزود: اگر قرار به واگذاری باشد، تمام سهام به بانک شهر واگذار نخواهد شد.

این خبر تکمیل می شود...

 


منبع : میزان

برچسب ها : #شهرداری #تهران #شهردار #مدیر #اینکه #تاکید #اعلام #افزود #مدیران #فرسوده #مشکلات #سیاست‌های #میلیارد #عنوان #پرداخت #افراد #املاک #رابطه #اظهارکرد #تومان #آینده #پروژه‌های #واگذاری #هستیم #نبوده #تصریح #ادامه #مجلات #خاطرنشان #گذشته #معلولان #خبرداد #دنبال #شورای #موضوع #وضعیت #ارزیابی #منابع #گرفته #فروخته #گزارش #ارائه #اسامی #خواهم #میزان #همکاری #فعالیت #اکنون #مشاور #اجتماعی #تعداد #سیاسی #واگذار #سیاست‌ها #شهروندان #خواهیم #اشاره #ندارم #پذیری #افشای #پایداری #اعضای #اصلاح #تعیین #نامه‌ای #اصحاب #بودجه #خواهند #رسانه #دریافت #قالیباف #نجومی #برطرف #داریم #دانست #عمرانی #خصوصی #امروز #نزدیک #دارایی‌های #نباید #نداشته #برنامه‌های #کوتاه #افرادی #پیرامون #آن‌ها #مناسب #می‌کند #فروشی #تراکم #هزینه‌های #جامعه #کارکنان #می‌یابد #خارجی #پذیرش #قرارگاه #ممنوع #نداریم #نهادی #نداشتم #مقابل #نگرفته #زمانی #معاون #مواجه #راه‌های #مشکلاتی #خبرنگاران #نخواهم #احیای #نشست‌های #ندارند #زندگی #هویتی #گسترش #تغییر #بیاید #مصلحت #سیاست #روزمره #استفاده #می‌کنم #معرفی #عمومی #درخواست #جرائم #بدهی‌ها #مبالغی #تاکنون #زیادی #همشهری #بپردازیم #شرایط #تعدادی #می‌شد #بازگشت #اطلاعی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : سایر زیر مجموعه های شهرداری هم املاک واگذار کرده اند/ اخذ عوارض برای تردد در اتوبان ها/پرداخت حقوق به افرادی که وجود خارجی نداشتند


X https://sport45.site/