کتاب صوتی بزرگترین خدمت به نابینایان است/کتاب صوتی را منحصر به نابینایان نکنیم

تاریخ انتشار : چهار شنبه 24 آبان 1396 - ساعت : 16:02

کد مطلب: 211441 چاپ به اشتراگ گذاشتن

محمدجواد حق‌شناس در گفت‌و‌گو با ایبنا:

کتاب صوتی بزرگترین خدمت به نابینایان است/کتاب صوتی را منحصر به نابینایان نکنیم

مازندمجلس: کتاب صوتی بزرگترین خدمت به نابینایان است/کتاب صوتی را منحصر به نابینایان نکنیم محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) با اعلام آمادگی این شورا برای حمایت از تولید کتاب‌های صوتی و شرکت در طرح پویش «سطر سپید» گفت: تولید کتاب‌های صوتی این امکان را به وجود می‌آورد که مردمی که گرفتار زندگی روزانه هستند، در مسیر تردد با وسیله شخصی یا وسایل عمومی همزمان کتاب بخوانند و کتاب گوش کنند.  این فرصتی است که ما با استفاده از هنر گویندگی و صداهای تک و منحصری که داریم و بعضا از هر 10هزارنفر شاید یک صدا با خوانش کتاب وجود داشته باشد امکان‌پذیر است. یا استفاده و ترکیبی از موسیقی و خوانش کتاب یا بعضا شنیدن نمایشنامه‌هایی که می‌تواند با صداهای متعدد خوانده شود. اینها حوزه‌هایی است که من فکر می‌کنم بتواند مشکلی که امروز انسان شهرنشین و بخصوص شهروندان تهرانی با آن رودرو هستند را حل کنند.

حق‌شناس ادامه داد: دلیلی ندارد که پایبندی خودمان را به یک نوع از انتشار کتاب منحصر کنیم. کتاب می‌تواند زمانی روی کاغذ باشد و زمانی نباشد. قبلا نوشته ها روی پوست حیوانات بود و بعد روی سنگ‌نوشته‌ها و بعد زمانی روی کاغذ منتقل شد. بعدها روی نوار کاست و بعد cd و امروز می‌تواند در قالب یک صوت مناسب پخش شود، از رادیو، فضای مجازی و حتی در قالب یک وسیله کوچک به نام موبایل این امکان فراهم می‌شود. زیرا خواندن کتاب ممکن است مدت‌ها زمان ببرد ولی به صورت صوتی می‌توانیم در فاصله کوتاهی آن را بشنویم.
ما امروز باید این پیام را به ناشران بدهیم که به‌جای اینکه سراغ چاپ کتاب بروند به کتاب‌های صوتی بها دهند. ما باید این را بدانیم که امروز چاپ کتاب ممکن است یک اتفاق نامطلوب محیط‌‌زیستی باشد. کاغذی که صرف چاپ کتاب می‌شود، نتیجه قطع درختان بی‌شماری است که اینها می‌توانند در خدمت بشر و حیات انسان باشند، شاید بعضی اقشار به سراغ تحریم خواندن کتاب بروند که آن خواندن ممکن است آسیبی به حیات بشری بزند و این چه کاری است؟ ما اگر بتوانیم کتاب را از طریق فضای صوتی رونق بدهیم و هم گسترش دانش و گسترش آگاهی شکل بگیرد، آسیب کمتری به محیط‌زیست می‌خورد و این قطعا یک اتفاق مناسب و مطلوب است.
 
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید دارد که نباید جامعه هدفمان در تولید کتاب صوتی به نابینایان منحصر شود: ما نگاهمان را از جامعه مخاطب محدود و کم که نابینایان باشد برمی‌داریم. البته اگر بتوانیم کتاب‌های صوتی در سطح حجیم و کلان تولید کنیم بزرگترین خدمت به نابینایان است، ما اگر می‌‌خواهیم خدمتی کرده باشیم و اگر می‌خواهیم پویشی داشته باشیم باید بگوییم ما کتاب تولید می‌کنیم برای همه ایرانیانی که امکان خواندن ندارند. با کتاب صوتی حتی برای کودکان که دبستان هم نرفتند و برای بی‌سوادان می‌توانیم کتاب تولید کنیم. همه می‌توانند از این کتاب استفاده کنند بنابراین به جای آنکه مخاطب شما جامعه محدود 250هزار نفره باشد جامعه 80 میلیونی است، آن موقع دیگر این کار سودآور هم می‌شود. مهم‌ترین مساله برای ما این است که ناشر را به این نقطه برسانیم که اگر شما بتوانید کار تولید کنید ما امکانات خودمان را برای تولید کتاب صوتی در اختیار شما قرار می‌دهیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: در مترو، اتوبوس‌رانی یا حتی برنامه‌های رادیویی این آمادگی را داریم که بتوانیم کمک کنیم تا شهروند تهرانی ما این امکان را داشته باشد که اگر جایی رفت با کتاب و روزنامه‌ روبه‌رو شود و در اختیارش قرار بگیرد و این امکان برایش فراهم شود. ما امروز باید این پیام را به ناشران بدهیم که به‌جای اینکه سراغ چاپ کتاب بروند به کتاب‌های صوتی بها دهند.

حق‌شناس همچنین به مضرات تولید کتاب‌های کاغذی برای محیط زیست اشاره کرد و افزود: ما باید این را بدانیم که امروز چاپ کتاب ممکن است یک اتفاق نامطلوب محیط‌‌زیستی باشد. کاغذی که صرف چاپ کتاب می‌شود، نتیجه قطع درختان بی‌شماری است که اینها می‌توانند در خدمت بشر و حیات انسان باشند، شاید بعضی اقشار به سراغ تحریم خواندن کتاب بروند که آن خواندن ممکن است آسیبی به حیات بشری بزند و این چه کاری است؟ ما اگر بتوانیم کتاب را از طریق فضای صوتی رونق بدهیم و هم گسترش دانش و گسترش آگاهی شکل بگیرد، آسیب کمتری به محیط‌زیست می‌خورد و این قطعا یک اتفاق مناسب و مطلوب است.
 
وی افزود: ما نگاهمان را از جامعه مخاطب محدود و کم که نابینایان باشد برمی‌داریم. البته اگر بتوانیم کتاب‌های صوتی در سطح حجیم و کلان تولید کنیم بزرگترین خدمت به نابینایان است. ما اگر می‌‌خواهیم خدمتی کرده باشیم و اگر می‌خواهیم پویشی داشته باشیم باید بگوییم ما کتاب تولید می‌کنیم برای همه ایرانیانی که امکان خواندن ندارند. با کتاب صوتی حتی برای کودکان که دبستان هم نرفتند و برای بی‌سوادان می‌توانیم کتاب تولید کنیم. همه می‌توانند از این کتاب استفاده کنند بنابراین به جای آنکه مخاطب شما جامعه محدود 250هزار نفره باشد جامعه 80 میلیونی است، آن موقع دیگر این کار سودآور هم می‌شود. مهم‌ترین مساله برای ما این است که ناشر را به این نقطه برسانیم که اگر شما بتوانید کار تولید کنید ما امکانات خودمان را برای تولید کتاب صوتی در اختیار شما قرار می‌دهیم.
ما در مترو ، اتوبوس‌رانی یا حتی رادیویی این آمادگی را داریم که بتوانیم کمک کنیم که شهروند تهرانی ما این امکان را داشته باشد که اگر جایی رفت با کتاب و روزنامه‌ روبه‌رو شود و در اختیارش قرار بگیرد و این امکان برایش فراهم شود.
 

 
منبع : ایبنا

برچسب ها : #تولید #امکان #خواندن #جامعه #کتاب‌های #نابینایان #امروز #بتوانیم #اتفاق #گسترش #بدهیم #محدود #باشیم #استفاده #حق‌شناس #مخاطب #بروند #می‌توانند #بگیرد #مناسب #زمانی #می‌توانیم #کاغذی #فراهم #انسان #خودمان #منحصر #آمادگی #داریم #بزرگترین #تهرانی #اینها #خدمتی #دبستان #نرفتند #می‌خواهیم #بگوییم #بی‌سوادان #ایرانیانی #می‌کنیم #ندارند #پویشی #کودکان #بتوانید #شهروند #رادیویی #اتوبوس‌رانی #روزنامه‌ #روبه‌رو #افزود #برایش #اختیارش #می‌دهیم #اختیار #سودآور #میلیونی #250هزار #مهم‌ترین #مساله #امکانات #می‌‌خواهیم #برسانیم #بنابراین #تحریم #ادامه #خوانش #می‌تواند #ناشران #اینکه #به‌جای #صداهای #وسیله #کمیسیون #ایبنا #فرهنگی #اجتماعی #تهران #شورای #بدانیم #نامطلوب #محیط‌زیست #کمتری #می‌خورد #مطلوب #برمی‌داریم #نگاهمان #آگاهی #آسیبی #نتیجه #محیط‌‌زیستی #درختان #بی‌شماری #اقشار #باشند #البته

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : کتاب صوتی بزرگترین خدمت به نابینایان است/کتاب صوتی را منحصر به نابینایان نکنیم


X https://sport45.site/